Odpowiadając sobie na pytanie, czy na pewno lefebrystom chodzi o wierność Tradycji Kościoła, a nie tradycji, która niezmienna nie jest, warto znać fakty.
Lefebryści mówią o wierności Tradycji. Mówią o wierności Credo. Z przyjęciem Credo nie miałby najmniejszego problemu luteranin czy starokatolik – czy dla nich również ma to być warunek wystarczający? Ale to dygresja. Trzeba jednak odwołać się do argumentów poważnych, czyli nauczania Kościoła:
Konstytucja Dei Filius (Sobór Watykański I): Następnie wiarą Boską i katolicką (fide divina et catholica) należy wierzyć w to wszystko, co jest zawarte w słowie Bożym spisanym lub przekazanym tradycją i przez Kościół jest podawane do wierzenia jako przez Boga objawione czy to w uroczystym orzeczeniu (sive soleni iudacitio) czy to w zwyczajnym i powszechnym nauczaniu (sive ordinario et universali magisterio).
Magisterium nadzwyczajne i uroczyste może być sprawowane na dwa sposoby: papież i biskupi zgromadzeni na soborze albo sam papież. Istnieje natomiast tylko jedno magisterium zwyczajne-i-powszechne sprawowane RAZEM przez papieża i biskupów. Warto dodać: powszechne znaczy stałe także w czasie.
Lefebryści powołują się na encykliki papieskie i Sylabus Błędów Piusa IX. Dokumentom tym przywilej nieomylności nie przysługuje. Owszem - poszczególne stwierdzenia w nich zawarte mogą być nieomylne, jeśli takie było stałe nauczanie Kościoła. Istotnie, w okresie przed Soborem Watykańskim II wiele osób uważało zdania zawarte w Syllabusie za określone nieomylnie, istniały też jednak wyraźne i udokumentowane stanowiska przeciwne. Podzielił je Sobór Watykański II i papież Paweł VI.
Kodeks Prawa Kanonicznego z 1917 roku – obowiązujący w czasie Soboru - precyzuje (kan. 1323, par. 3): "Żadnego punktu (nauczanie Kościoła - JK) nie należy rozumieć jako określonego lub zdefiniowanego dogmatycznie, chyba że jest to ze wszech miar oczywiste". Doprawdy, trudno chyba uznać za oczywistość coś, co zakwestionowali biskupi zgromadzeni na Soborze i sam papież?
Odpowiadając sobie na pytanie, czy na pewno lefebrystom chodzi o wierność Tradycji Kościoła, a nie tradycji, która niezmienna nie jest, warto znać fakty. Trudniej wtedy dać się złapać na hasła.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.