PiS złoży w najbliższym czasie w Sejmie propozycję zmian w konstytucji dotyczącą relacji Polski z UE. Większe kompetencje niż dotychczas miałby uzyskać parlament i Trybunał Konstytucyjny. W sobotę PiS zorganizuje konferencję pt. "Nowe porządki w Europie".
"PiS będzie zgłaszało projekt nowelizacji konstytucji, w którym będą zaproponowane zmiany wzmacniające pozycję Polski w UE, przyznające polskim organom państwowym, w tym parlamentowi, nowe kompetencje, które są już wykonywane w szeregu innych państwach członkowskich" - powiedział w czwartek PAP Karol Karski, b. poseł PiS i b. wiceszef MSZ.
PiS ma zaproponować m.in., aby TK zyskał kompetencję do orzekania w sprawach zgodności z konstytucją przepisów prawa unijnego.
Podobny projekt zmian w konstytucji dotyczący członkostwa Polski w UE PiS złożyło w ubiegłej kadencji Sejmu. PiS proponowało, aby w ustawie zasadniczej znalazł się nowy rozdział zawierający zasady przekazywania przez Polskę kompetencji organizacjom międzynarodowym.
Lider PiS Jarosław Kaczyński podkreślił podczas czwartkowej konferencji prasowej, że przed rozpoczynającym się tego dnia szczytem UE w Brukseli, którego głównym tematem będzie kryzys zadłużenia w strefie euro, "we wszystkich krajach, które mają coś do powiedzenia", odbyły się debaty w parlamentach narodowych.
Tymczasem w Polsce - dodał - opinia publiczna i posłowie nie są poinformowani, jakie plany rządu będą realizowane.
"Jeżeli chodzi o decyzje, które mają dotyczyć strefy euro, nie sądzę, żeby Polska powinna w to głębiej wchodzić, interweniować. Nie jesteśmy w strefie euro (...)Jestem głęboko przekonany, że polska postawa powinna być podobna do postawy Czech czy Węgier. Powinniśmy po prostu korzystać z tego, że mamy własną, zupełnie dobrą walutę, nie zbliżać się do sfer zagrożenia" - powiedział Kaczyński.
Podczas sobotniej konferencji "Nowe porządki w Europie", która odbędzie się dzień po szczycie UE poświęconym ratowaniu strefy euro, planowane są wystąpienia Kaczyńskiego i posłów Piotra Naimskiego, Krzysztofa Szczerskiego, Kazimierza Ujazdowskiego, Anny Fotygi, europosła Ryszarda Legutki i b. posła Karola Karskiego.
"Niebezpieczne trendy w Europie", "Alternatywne modele Europy +wielu prędkości+", "Czy Traktaty jeszcze obowiązują?" - to tytuły niektórych referatów.
Czwartkowa "Rzeczpospolita" napisała, że wśród tez, jakie będą zaprezentowane przez PiS w sobotę, są: powrót UE do korzeni integracji, domaganie się deregulacji i wolności gospodarczej oraz zmniejszenie liczby nakazów i zakazów produkowanych przez unijne instytucje.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.