Reklama

Pierwsza ewangelizacja straciła moc

Pierwsza ewangelizacja Europy już straciła swoją moc – opinię taką wyraził kard. Georges Marie Cottier

Reklama

Długoletni teolog Domu Papieskiego udzielił 11 grudnia w katedrze we Fryburgu sakry bp. Charlesowi Morerodowi. W kazaniu kard. Cottier wskazał, że przed biskupem stoją dziś dwa wielkie wyzwania. Jednym z nich jest „coraz większy ruch migracyjny”, w tym napływ niechrześcijan. Drugim wyzwaniem są ludzie, którzy oddalili się od Kościoła. Wydaje się bowiem, że już straciła swoją moc pierwsza ewangelizacja Europy, która ludziom przyniosła światło Chrystusowe. Od chrześcijaństwa odchodzi bądź chce odchodzić „wielu, którzy myślą, że poznali chrześcijaństwo, a w rzeczywistości wcale go nie znają”.

Taka sytuacja dotyczy przede wszystkim młodego pokolenia, które stara się „wyzwolić z przeszłości, o której sądzi, że ona niczego nam już nie da i o której krąży szereg negatywnych stereotypów” – ubolewał kard. Cottier. Dodał, że Kościół – choć ma przeciwko sobie wielu „wrogo” nastawionych ludzi – nie może zaprzestać głoszenia wiary.

– Chrystus jest Prawdą i w tej prawdzie spotykają się członkowie Kościołów reformowanych i katolicy – powiedział z kolei bp Morerod. Podkreślił, że opowiada się za pogłębionym ekumenizmem. Nowy ordynariusz Lozanny, Genewy i Fryburga pragnie prowadzić dialog ze swoimi partnerami ekumenicznymi „nie tylko jako przyjaciel na Facebooku”.

Dominikanin Charles Morerod, dotychczasowy sekretarz Międzynarodowej Komisji Teologicznej, jest następcą bp. Bernarda Genoud, który zmarł we wrześniu 2010 r. Nowy biskup pochodzi z zachodniej Szwajcarii. Papież Benedykt XVI powierzył mu m.in. kluczową rolę w dialogu z lefebrystycznym Bractwem św. Piusa X.

Na uroczystości sakry nowego biskupa we Fryburgu obecni byli m.in. prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. William Levada oraz nuncjusze apostolscy abp Diego Causero (w Szwajcarii i Liechtensteinie) i abp Jean-Claude Périsset (w Niemczech).

Charles Morerod urodził się 28 października 1961 r. w Riaz en Gruyère, w kantonie fryburskim. W 1981 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Fryburgu, aby po roku rozpocząć nowicjat u dominikanów. W 1987 r. uzyskał licencjat z teologii na Uniwersytecie we Fryburgu i złożył wieczyste śluby zakonne. Następnie pracował duszpastersko w Genewie, gdzie w 1988 r. przyjął święcenia kapłańskie. Po powrocie do Fryburga był duszpasterzem akademickim na tamtejszym uniwersytecie. Na tej uczelni obronił w 1993 r. pracę doktorską z teologii, poświęconą sporowi między Kajetanem a Lutrem, zaś w 2004 r. uzyskał doktorat z filozofii w Instytucie Katolickim w Tuluzie za pracę poświęconą liberalnemu protestantowi brytyjskiemu Johnowi Hickowi.

W latach 1994-99 był wykładowcą na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Fryburskiego, a od 1996 r. wykładał początkowo teologię, a następnie filozofię na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie. W 2003 r. został dziekanem Wydziału Teologicznego tej rzymskiej uczelni, a w 2009 r. – jej rektorem. W tymże roku Benedykt XVI mianował go sekretarzem Międzynarodowej Komisji Teologicznej i członkiem komisji ds. dialogu z przedstawicielami Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X (lefebrystami).

Diecezja Lozanny, Genewy i Fryburga obejmuje kantony francuskojęzyczne Vaud, Genewy, Fryburga i Neuchâtel. Jest tam około 690 tys. katolików na 1,58 mln mieszkańców. Na jej terenie znajduje się 255 parafii i około 20 misji językowych, w tym ośrodki Polskiej Misji Katolickiej w Genewie, Lozannie, Marly koło Fryburga i Neuchâtel. Posługę w diecezji pełni ponad 300 kapłanów i około 400 świeckich asystentów duszpasterskich.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
4°C Sobota
rano
6°C Sobota
dzień
6°C Sobota
wieczór
4°C Niedziela
noc
wiecej »

Reklama