Departament Stanu USA ogłosił w czwartek, że uznał Kurdyjskie Bataliony Al-Kaidy (AQKB) za "specjalnie wyodrębnioną globalną jednostkę terrorystyczną". Bojownicy AQKB mają na koncie liczne ataki w Kurdyjskim Okręgu Autonomicznym, na północy Iraku.
Decyzja resortu dyplomacji USA pociąga za sobą zamrożenie aktywów AQKB znajdujących się pod jurysdykcją amerykańską oraz zakazuje obywatelom USA dokonywania transakcji z członkami tej organizacji.
Kurdyjskie Bataliony Al-Kaidy powstały w 2007 roku z resztek innych kurdyjskich organizacji terrorystycznych; operują na pograniczu iracko-irańskim. AQKB publicznie złożyły przysięgę wierności Al-Kaidzie i Al-Kaidzie w Iraku - głosi komunikat Departamentu Stanu.
Jak podkreślono w oświadczeniu, AQKB uważa przywódców autonomicznego Kurdystanu za zdrajców i przyznało się do licznych ataków na cele w tym regionie. Jeden z ataków nastąpił w maju 2007 roku, gdy w kurdyjskiej stolicy Irbilu, w pobliżu ministerstw bezpieczeństwa i spraw wewnętrznych, eksplodował pojazd-pułapka, zabijając 19 osób.
Na mocy konstytucji Iraku z 2005 roku Kurdystan uzyskał autonomię w ramach państwa irackiego.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.