Orkiestra znów gra

Jurek Owsiak, który na zakopiańską Równię Krupową przyjechał góralskimi saniami, zainaugurował w niedzielę pod Tatrami XX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, wypowiadając tradycyjne trzy, dwa, jeden, zero, start!

"Zaczynamy grać w Zakopanem czyli w zimowej stolicy Polski" - mówił Owsiak. Poinformował, że na koncie tegorocznej zbiórki jest już 2 mln zł.

XX Finał WOŚP w mieście pod Tatrami rozpoczął się od koncertu orkiestry straży granicznej, kapeli góralskiej z zakopiańskiego Technikum Budowlanego i zespołu Future Folk pod dyrekcją samego twórcy WOŚP.

W XX Finale WOŚP, który w tym roku odbywa się pod hasłem "Gramy z pompą! Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko", bierze udział 120 tys. wolontariuszy w całej Polsce oraz za granicą.

Oprócz tradycyjnych zbiórek do puszek, pieniądze na zakup sprzętu medycznego są zbierane za pomocą aukcji internetowych. W Zakopanem na licytację trafiły m.in. atrakcje związane z najsłynniejszym szczytem w Polsce - Giewontem. Wraz z symbolicznym Śpiącym Rycerzem zwycięzca licytacji otrzyma statuetkę wyrzeźbioną przez zakopiańskiego artystę Marcina Rząsę, pójdzie na wycieczkę przyrodniczą w towarzystwie dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego Pawła Skawińskiego, a na szczycie będzie miał okazję sfotografować się z pewnym tatrzańskim misiem.

W Zakopanem, podobnie jak w wielu innych miastach w całej Polsce, w ramach XX Finału wystartował bieg "Policz się z cukrzycą". Na zakopiańskiej Równi Krupowej odbędą się również pokazy ratownictwa medycznego, pokazy ratownicze górskich ratowników, pokazy straży granicznej i policji oraz warsztaty plastyczne dla dzieci. W mieście pod Giewontem zaprezentowane zostaną również owczarki podhalańskie, będzie można też oglądać pokaz walk średniowiecznych. Dzieci wezmą udział w konkursie na lepienie bałwana lub zamku ze śniegu.

Podczas tegorocznego Finału fundacja Jurka Owsiaka zbiera pieniądze na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą. WOŚP chce także kupić nowoczesne urządzenia dla ratowania życia noworodków, takie jak respiratory wyposażone w system automatycznej regulacji tlenu, inkubatory hybrydowe, zaawansowane monitory funkcji życiowych.

W ciągu 20 lat fundacja Jurka Owsiaka kupiła ok. 23,5 tys. urządzeń dla 600 polskich szpitali, za kwotę 450 mln zł. Zakupiono m.in. 955 inkubatorów, 834 kardiomonitorów, 231 aparatów usg i 116 aparatów rtg; dzięki WOŚP wyposażono także 868 stanowisk do badania słuchu, dzięki czemu przebadano ponad 3 mln noworodków.

Podczas ubiegłorocznego Finału WOŚP udało się zebrać 47 mln 248 tys. 415 zł. Pieniądze te zostały przeznaczone m.in. na wyposażenie oddziałów intensywnej terapii, oddziałów dializ, dziecięcych klinik urologicznych i nefrologicznych, zakładów diagnostyki obrazowej, ośrodków opieki zdrowotnej w sprzęt niezbędny do ratowania życia i zdrowia dzieci.

Patronat nad XX Finałem WOŚP objęła para prezydencka.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
-1°C Wtorek
rano
1°C Wtorek
dzień
1°C Wtorek
wieczór
1°C Środa
noc
wiecej »