Dwa lata po trzęsieniu ziemi na Haiti wciąż ponad 550 tys. osób pozostaje w zatłoczonych obozach przejściowych; poważnym problemem są epidemie cholery, szczególnie po intensywnych opadach deszczu we wrześniu i październiku - wynika z raportu UNICEF nt. sytuacji dzieci na Haiti.
Jak podkreśla UNICEF, dwa lata po trzęsieniu ziemi, które miało miejsce 12 stycznia 2010 r., ślady niszczycielskiego żywiołu są nadal widoczne w haitańskiej infrastrukturze, instytucjach i systemie opieki społecznej. Jednak w drugą rocznicę katastrofy widać też wyraźne oznaki poprawy sytuacji, a w niektórych przypadkach nawet zmian na lepsze - wynika z raportu.
Martyna Markun z UNICEF Polska poinformowała, że w ciągu ostatnich dwóch lat organizacja przeznaczyła ok. 351 mln dolarów na działania humanitarne na Haiti, zaś polski oddział przekazał ponad 2,7 mln zł.
Ponad dwie trzecie mieszkańców opuściło już przepełnione obozy, ponad 700 tys. dzieci powróciło do szkół, wciąż jednak 550 tys. osób każdego dnia walczy o przetrwanie w ponad 800 obozach przejściowych.
Według UNICEF ważną i naglącą kwestią pozostają epidemie cholery. Intensywne opady deszczu we wrześniu i październiku doprowadziły do wybuchu lokalnych epidemii. Poziom narażenia ludności na zachorowanie nadal pozostaje wysoki, w szczególności wskutek ogromnych luk w systemie i usługach z zakresu opieki społecznej.
Dlatego w tym roku UNICEF, we współpracy z innymi organizacjami humanitarnymi, wciąż zamierza pomagać haitańskim dzieciom. Organizacja deklaruje, że pozostanie na Haiti tak długo, jak będzie to konieczne.
W 2012 r. UNICEF chce przeznaczyć ponad 24 mln dolarów na bieżące potrzeby humanitarne związane m.in. z wybuchami epidemii cholery oraz przygotowaniami do kolejnego okresu możliwego zagrożenia huraganami i wynikających z nich potencjalnych klęsk.
Jak wynika z raportu, obecnie ponad 80 tys. dzieci uczy się w 193 tymczasowych ośrodkach szkolnych stworzonych przez UNICEF od czasu trzęsienia ziemi; ok. 750 tys. dzieci i ponad 15 tys. nauczycieli w 2,5 tys. szkół otrzymało materiały edukacyjne i pomoce szkolne w ramach kampanii "Powrót do Szkoły", zorganizowanej w październiku 2011 r.
Blisko 1,5 mln dzieci w ponad 5,7 tys. szkołach otrzymało materiały promujące higienę (w tym mydło jako element ochrony przed zachorowaniem na cholerę).
Ponad 120 tys. dzieci korzysta z zajęć w 520 Miejscach Przyjaznych Dzieciom, prowadzonych przez 92 różne organizacje wyłonione z lokalnych społeczności i wspierane przez UNICEF.
Od dnia trzęsienia ziemi ponad 8,7 tys. dzieci oddzielonych od rodzin zostało zarejestrowanych, a ponad 2,7 tys. powróciło do rodzin dzięki wsparciu UNICEF oraz Sieci ds. Poszukiwania i Łączenia Rodzin.
Od czasu katastrofy 18 tys. dzieci zostało objętych procedurami sprawdzającymi na granicach i lotniskach przez wspierane przez UNICEF oddziały policji krajowej. W 2011 r. rząd Haiti podpisał Konwencję Haską dotyczącą Adopcji Zagranicznych.
Według raportu UNICEF w ciągu ostatnich dwóch lat 149 tys. kobiet w ciąży zostało zbadanych na obecność wirusa HIV, a blisko 5 tys. kobiet zakażonych HIV objęto specjalistycznym leczeniem dzięki wsparciu UNICEF. Prawie 170 tys. dzieci objęto programem szczepień ochronnych, którego zakres - dzięki pomocy UNICEF - powiększył się z 58 proc. w 2010 r. do prawie 80 proc. w 2011 r.
Przy wsparciu UNICEF ok. 196 tys. osobom w obozach zapewniono dostęp do przynajmniej 10 litrów "bezpiecznej" wody dziennie (przy początkowej liczbie znajdujących się tam 680 tys. osób). UNICEF nieprzerwanie finansuje też sprzęt do usuwania ścieków w Port-au-Prince i obozach przejściowych.
W 2010 r. Haiti nawiedziło najsilniejsze tam od ponad 200 lat trzęsienie ziemi - o sile 7-7,3 st. W jego efekcie zginęło ponad 200 tys. osób, a kolejne 300 tys. zostało rannych. Szacuje się, że w wyniku wstrząsów ponad milion osób zostało pozbawionych dachu nad głową.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.