W Kordobie w Hiszpanii już po raz tysięczny zorganizowano tzw. Kursy chrześcijańskie (Cursillos de cristiandad).
Jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych form współczesnej ewangelizacji w krajach języka hiszpańskiego. Ich organizatorem jest Ruch Kursów Chrześcijańskich zainicjowany przez zmarłego przed trzema laty Eduardo Bonnina Aguiló.
Pierwszy kurs w Kordobie odbył się w 1954 r. i od tego czasu zawsze cieszył się dużą popularnością. Łącznie odbyło go ok. 30 tys. osób świeckich z całej diecezji. W specjalnym liście ordynariusz, bp Demetrio Fernández, zaprasza wiernych do przygotowania się do tego milenijnego wydarzenia. W najbliższych dniach odbędzie się, już po raz tysięczny, kurs formacji chrześcijańskiej, natomiast 22 stycznia uroczystą mszę dziękczynną z tej okazji odprawi w miejscowej katedrze kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich. Do udziału zostali zaproszeni byli kursanci oraz świeccy. Uczestnicy będą mogli uzyskać odpust zupełny.
Ruch Kursów Chrześcijańskich (Movimiento de Cursillos de Cristiandad), skierowany przede wszystkim do świeckich, powstał w latach 40. XX w. na Majorce. Stąd rozprzestrzenił się stopniowo po całym kraju, Ameryce Łacińskiej oraz innych kontynentach. Jego celem jest ewangelizacja: niesienie wiary do wszystkich środowisk społeczeństwa i uczynienie wierzących zaczynem ewangelicznego życia. Cechą charakterystyczną Ruchu Kursów Chrześcijańskich jest wspólnotowe dzielenie żywej wiary, aby następnie móc ją szerzyć dalej. W tym celu organizowane są trzydniowe kursy, podczas których uczestnicy studiują podstawowe prawdy wiary. Kursy Chrześcijańskie pozwoliły wielu osobom ożywić wiarę na płaszczyźnie indywidualnej i społecznej, odnowić instytucje i ruchy oraz wziąć większą odpowiedzialność za Kościół.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.