Do aktywnego udziału w dziele ewangelizacji, w jedności z całym Kościołem, w wymiarze powszechnym, diecezjalnym i parafialnym wezwał papież inicjatorów i członków Drogi Neokatechumenalnej, zgromadzonych w auli Pawła VI
Po odczytaniu fragmentu Ewangelii wg św. Mateusza o Zmartwychwstaniu i posłaniu uczniów, papież Benedykt XVI wygłosił przemówienie. Podkreślił, że wspomniane celebracje nie są w ścisłym tego słowa znaczeniu celebracjami liturgicznymi, ale stanowią część itinerarium wzrastania w wierze. Fakt ich zatwierdzenia jest kolejnym dowodem na to, że Kościół uważnie towarzyszy Drodze Neokatechumenalnej w cierpliwym rozeznaniu, rozumiejąc jej bogactwa, ale troszczy się także o komunię i harmonię całego Ciała Kościoła.
Benedykt XVI zaznaczył, że dzisiejsza audiencja jest świadectwem zaangażowania neokatechumenatu w radosne życie wiarą, w komunii z całym Kościołem i Następcą Piotra oraz w odważne głoszenie Ewangelii. Podkreślił, że pójście za Jezusem wymaga osobistego zaangażowania i poszukiwania Go, ale także wyjście z zamknięcia własnego „ja”, indywidualizmu charakteryzującego często współczesne społeczeństwo. To pójście za Jezusem ma też zawsze miejsce we wspólnocie wiary Jego Kościoła, ze świętymi, w których można nieustannie na nowo rozpoznać prawdziwe oblicze Oblubienicy Chrystusa.
Odnosząc się do obecności Drogi Neokatechumenalnej w środowiskach zdechrystianizowanych papież wyraził życzenie, aby zaangażowanie i świadectwo jej członków były jak zaczyn, który cierpliwie, szanując potrzebny czas, z sensus Ecclesiae, sprawia wzrost całego ciasta. Zaznaczył, że Kościół rozpoznał w Drodze Neokatechumenalnej dar dany przez Ducha Świętego naszym czasom, czego znakiem jest zatwierdzenie jej statutów i Dyrektorium Katechetycznego. „Zachęcam was, byście wnieśli swój oryginalny wkład w sprawę Ewangelii” – powiedział Ojciec Święty. Zachęcił neokatechumenat, by starał się o głęboką jedność ze Stolicą Apostolską i biskupami. „Jedność i harmonia Ciała Kościoła są ważnym świadectwem o Chrystusie i Jego Ewangelii w świecie, w którym żyjemy” – zaznaczył papież.
Benedykt XVI podkreślił ważną rolę rodziny w dziele ewangelizacji, czego wymownym świadectwem jest wyruszenie około stu rodzin na misję „ad gentes”. Zachęcił je do odwagi, bowiem „ten, kto niesie Ewangelię, nigdy nie jest sam”. Wezwał kapłanów i seminarzystów do umiłowania Chrystusa i Kościoła oraz przekazywania radości wypływającej ze spotkania z Nim i piękna ofiarowania Mu wszystkiego. O wielkoduszne otwarcie na Boga zaapelował do katechistów wędrownych i odpowiedzialnych za poszczególne wspólnoty.
Papież mówił też o możliwości sprawowania Eucharystii w małych grupach przez neokatechumenów w sobotę wieczorem, po pierwszych nieszporach niedzieli, za zgodą biskupa diecezjalnego. Ma to sprzyjać zbliżeniu do bogactwa życia sakramentalnego osób, które oddaliły się od Kościoła lub nie otrzymały odpowiedniej formacji. Zaznaczył, że każda celebracja eucharystyczna jest jednak działaniem całego Kościoła i dlatego musi być otwarta na wszystkich, którzy do niego należą. W tym kontekście wskazał na konieczność nieoddzielania się od wspólnoty parafialnej właśnie w sprawowaniu Eucharystii, która jest prawdziwym miejscem jedności wszystkich, gdzie „Chrystus obejmuje nas w różnych stanach naszej duchowej dojrzałości i łączy nas w jednym chlebie, czyniącym nas jednym ciałem” – powiedział papież do inicjatorów i członków Drogi Neokatechumenalnej.
Po przemówieniu Benedykt XVI pobłogosławił 18 krzyży misyjnych, które wręczył prezbiterom odpowiedzialnym za nowe misje „ad gentes”, posyłając całe ekipy, które wkrótce rozpoczną swoje zycie i ewangelizację w nowych miejscach.
Benedykt XVI posłał 18 misje „ad gentes”: 13 do miast europejskich: we Francji - Albi, Nicea, Bayonne, Tulon, Strasburg, Lyon, Marsylia, oraz do Antwerpii, Lublany, Sarajewa, Tallina, Wiednia, Manchesteru; 3 do Bostonu, jedną do Wenezueli, jedna do Afryki (Libreville w Gabonie). Posłane też zostały rodziny do misji „ad gentes” już istniejących: wśród aborygenów australijskich, w Papui Nowej Gwinei i na Ukrainie.
Każda misja „ad gentes” złożona jest z trzech lub czterech rodzin wielodzietnych, z którymi jedzie ksiądz. Udają się do regionów najbardziej zsekularyzowanych, gdzie Ewangelia nie była dotąd głoszona. Nowe misje „ad gentes” dołączą do 40 już posłanych na cały świat przez Benedykta XVI w latach poprzednich.
Na zakończenie audiencji papież udzielił apostolskiego błogosławieństwa. Śpiew do Dziewicy Maryi i nieustajace owacje zakończyły spotkanie Benedykta XVI z Drogą Neokatechumenalną.
"Sejm przypomina ich jako żywe postaci reprezentujące wolną Polskę".
Kraj pogrążony jest w kryzysie humanitarnym o oszałamiających rozmiarach.
Chiny pokazują w ten sposób, że Afryka jest dla nich ważnym partnerem.