Dziś w całej diecezji gliwickiej o godz. 11.00 zabrzmią dzwony, ogłaszając ingres biskupa Jana Kopca do katedry pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
Biskup Jan Kopiec urodził się 18 grudnia 1947 r. w Zabrzu. Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Śląska Opolskiego, mającego swoją siedzibę w Nysie. W latach 1966-1968 odbył służbę wojskową w jednostce kleryckiej w Bartoszycach. Po jej zakończeniu powrócił do seminarium.
Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk bp. Franciszka Jopa 30 kwietnia 1972 r. Przez 6 lat pracował jako wikariusz. W 1978 r. biskup opolski Alfons Nossol skierował go na studia specjalistyczne w Instytucie Historii Kościoła KUL. W 1982 r. uzyskał stopień doktora teologii.
Po powrocie do diecezji podjął wykłady z historii, pełnił też obowiązki prefekta i wicerektora w Wyższym Seminarium Duchownym. W roku akademickim 1984/85 prowadził kwerendę w Archiwum Watykańskim, a po powrocie do kraju otrzymał nominację na dyrektora Archiwum Diecezjalnego w Opolu.
5 grudnia 1992 r. został mianowany przez papieża Jana Pawła II biskupem pomocniczym diecezji opolskiej i biskupem tytularnym Cemeriniano. Święcenia biskupie otrzymał 6 stycznia 1993 r. w bazylice watykańskiej z rąk Ojca Świętego. W diecezji pełnił obowiązki wikariusza generalnego oraz członka Kolegium Konsultorów Diecezjalnych i Rady Kapłańskiej. W 1998 r. ukończył przewód habilitacyjny na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Podsumowaniem dotychczasowych dokonań naukowych była nominacja na stanowisko profesora zwyczajnego w 2008 r. Warto zaznaczyć, że bp Kopiec jako pierwszy wydał książkę na temat historii Kościoła w dzisiejszej diecezji gliwickiej, zatytułowaną: „Diecezja gliwicka. Dzieje i współczesność”.
W Episkopacie Polski biskup Jan Kopiec jest członkiem Rady Naukowej KEP, Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec, Zespołu ds. Sanktuariów Konferencji Episkopatu Polski oraz delegatem KEP ds. Stowarzyszenia Archiwistów. Jest także członkiem Sekcji Nauk Historycznych Komisji Nauki Wiary.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.