Współcześni niewolnicy

Kościół w Brazylii nie ustaje w walce z plagą niewolnictwa. List episkopatu tego kraju przypomina, że jest to przestępstwo dotykające tysiące mieszkańców Ameryki Łacińskiej. Brazylijscy biskupi wzywają Kongres Narodowy, by zaostrzył kary dla współczesnych właścicieli niewolników.

Według ministerstwa pracy do listopada ubiegłego roku uwolniono 2.203 osoby, które zmuszane były pracować w warunkach niewolniczych. Bez względu na wysiłek Kościoła oraz różnych instytucji państwa i społeczeństwa, praca niewolnicza jest jeszcze godną ubolewania rzeczywistością. Występuje ona na roli, w przemyśle, w różnych gałęziach turystyki, w dziedzinie nieruchomości i w innych przedsięwzięciach ekonomicznych. Ofiarami współczesnego niewolnictwa są mężczyźni, kobiety, młodzież, dzieci i imigranci z krajów latynoskich, mający wspólne realia: biedę i pragnienie życia w godności.

W oficjalnej nocie episkopat zwraca się z mocnym apelem do Kongresu Narodowego, aby zatwierdził projekt prawny (PEC 438/2001), na podstawie którego grunty rolne, gdzie zdarzają się przypadki pracy niewolniczej, powinny być skonfiskowane i przeznaczone pod reformę agrarną. Minęło dziesięć lat istnienia tego projektu i nie może tak być, że wołanie tych, którzy domagają się jego usankcjonowania jako właściwego narzędzia w walce z pracą niewolniczą, pozostanie głosem wołającym na puszczy – zauważają biskupi we wspomnianej nocie.

Każda forma niewolnictwa jest atakiem na godność synów i córek Bożych, grzechem społecznym, który woła do nieba – stwierdzają hierarchowie tutejszego Kościoła. Nota, podpisana przez bp. Leonarda Steinera, sekretarza generalnego episkopatu – kończy się wyznaniem wiary: „Jesteśmy głosicielami królestwa nadziei, którego centrum jest Jezus Chrystus, Książę pokoju, Nauczyciel sprawiedliwości. Jemu zawierzamy życie i marzenie tych, którzy pracują przy budowie sprawiedliwości i pokoju w naszym kraju”.

Brazylia jako kolonia przez blisko 300 lat wykorzystywała murzyńskich niewolników przywożonych z Afryki do pracy, gdzie nie liczono się z ich ludzką godnością. Dopiero księżniczka regentka Isabel, która ogłosiła 13 maja 1888 r. tzw. złote prawo (Lei Áurea) przyczyniła się do zniesienia niewolnictwa w Brazylii.

Niestety aktualnie spotkać można Brazylijczyków wykorzystywanych do pracy w warunkach niewolniczych tak w miastach, jak też w wielkich gospodarstwach rolnych. Dlatego z okazji narodowego dnia walki z pracą niewolniczą, obchodzonego 28 stycznia, episkopat opublikował oficjalną notę, w której potępia bardzo mocno wykorzystywanie ludzi do pracy w niewolniczych warunkach, które uwłaczają godności tych ludzi.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Krzysiek
  02.02.2012 20:50
  <...wykorzystywanie ludzi do pracy w niewolniczych warunkach, które uwłaczają godności tych ludzi.>
  Jakie jest kryterium kiedy jest praca niewolnicza?
  Pod jaką definicję podpada odbieranie ponad 50% owoców codziennej pracy, z możliwością, że jak możnowładca poszasta sobie więcej to ustali 60% dla siebie?
 • Jot
  03.02.2012 12:45
  Krzysiek - dobry trop - ile musi nam kraść państwo? może 23% podatek VAT by wystarczył? ale nie - podatek dochodowy, od nieruchomości, od darowizny, akcyzy, klimatyczne na wczasach i UWAGA! - podatek w inflacji - bank centralny FAŁSZUJE pieniądze - drukuje bez pokrycia skoro wszystko drożeje
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  3°C Czwartek
  wieczór
  0°C Piątek
  noc
  -1°C Piątek
  rano
  3°C Piątek
  dzień
  wiecej »