Wiara bezpieczną kotwicą

Papież do Polaków: niech ludzkie cierpienie będzie zawsze otoczone miłością.

„Niech ludzkie cierpienie będzie zawsze otoczone miłością” - powiedział Benedykt XVI pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej modlitwy Anioł Pański w Watykanie (5 lutego).

Papież nawiązał do Światowego Dnia Chorego, który przypada 11 lutego i zachęcił chorych i cierpiących, aby „znajdowali zawsze bezpieczną kotwicę w wierze, która karmi się słuchaniem Słowa Bożego, osobistą modlitwą i sakramentami”.W przemówieniu przed modlitwą Ojciec Święty mówił o sensie cierpienia i choroby. Jak stwierdził choroby są znakiem działania Zła na świecie i w człowieku, podczas gdy uzdrowienia ukazują, że Królestwo Boże jest blisko.

Papież przypomniał, że choroba jest zjawiskiem typowo ludzkim, w „którym mocno doświadczamy, że nie jesteśmy samowystarczalni, ale potrzebujemy innych”. „W tym sensie możemy powiedzieć, paradoksalnie, że choroba może być zbawiennym czasem, w którym można doświadczyć uwagi innych i zwrócenia uwagi na innych!” – zaznaczył.

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że „kiedy uzdrowienie nie nadchodzi a cierpienia się wydłużają, możemy pozostać jakby przygniecionymi, wyizolowanymi, a wówczas nasze życie staje się przygnębione i się dehumanizuje”. „Jak powinniśmy reagować na ten atak zła?” – pytał. Podkreślił, że obok stosownego leczenia, aby stawić czoło chorobie należy przyjąć postawę wiary. „Nawet wobec śmierci wiara może uczynić możliwym to, co po ludzku jest niemożliwe. Ale wiara w co? W miłość Boga. Oto prawdziwa odpowiedź, która zwycięża radykalnie Zło” – powiedział.

Ojciec Święty przypomniał, że w chorobie wszyscy potrzebujemy ludzkiego ciepła, aby „pocieszyć chorą osobę, bardziej niż słowa liczy się prawdziwa bliskość”.

Na zakończenie Benedykt XVI nawiązał do przypadającego 11 lutego, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, Światowego Dnia Chorego. „Uczyńmy także i my, to co czynili ludzie w czasach Jezusa: przedstawmy Jemu duchowo wszystkich chorych, ufni, że On pragnie i może ich uzdrowić. Wzywamy wstawiennictwa Matki Bożej, szczególnie w sytuacji największego cierpienia i opuszczenia” – powiedział.

Po odmówieniu modlitwy Anioł Pański Benedykt XVI pozdrowił pielgrzymów w kilku językach.

***

Na następnej stronie publikujemy pełny tekst dzisiejszego, papieskiego rozważania:

«« | « | 1 | 2 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
15°C Sobota
dzień
15°C Sobota
wieczór
13°C Niedziela
noc
12°C Niedziela
rano
wiecej »