Poważne zaangażowanie na rzecz nawrócenia się do Chrystusa jest drogą, która prowadzi Kościół w czasie wybranym przez Boga do pełnej widzialnej jedności chrześcijan. Mówił o tym Benedykt XVI w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański 23 stycznia w Watykanie.
Papież przypomniał, że obecnie trwa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, do którego hasło zaproponowali członkowie różnych Kościołów i wspólnot kościelnych z Jerozolimy. Nadało to szczególny wymiar tegorocznym obchodom, gdyż przywołało pamięć o pierwszym Kościele, który tam właśnie powstał i którego członkowie też zbierali się na wspólnej modlitwie, słuchając nauczania apostołów i wspólnie łamiąc chleb, jak o tym mówi hasło tegorocznego Tygodnia.
"Również w naszych czasach, naznaczonych podziałami, te cztery elementy – wspólnota, nauczanie, łamanie chleba i modlitwa – są filarami, na których winna się zasadzać życie chrześcijan, aby byli oni w dzisiejszym świecie znakiem i narzędziem głębokiej jedności z Bogiem i między ludźmi" – podkreślił Ojciec Święty. Wezwał do powrotu do Chrystusa, gdyż tylko w ten sposób dojdziemy do pełnej, widzialnej jedności między Jego wyznawcami.
Oto polski tekst rozważań papieskich.
Drodzy bracia i siostry!
W tych dniach, od 18 do 25 stycznia, trwa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W tym roku ma on jako hasło werset z Dziejów Apostolskich, który w kilku słowach streszcza życie pierwszej wspólnoty chrześcijańskiej w Jerozolimie: „Trwali oni w nauce apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwie” (Dz 2,42). Bardzo znaczące jest to, że temat ten zaproponowały Kościoły i wspólnoty kościelne z Jerozolimy, zgromadzone w duchu ekumenicznym. Wiemy, jak wiele prób muszą podejmować bracia i siostry z Ziemi Świętej i na Bliskim Wschodzie. Ich posługa jest więc tym cenniejsza, dowartościowana przez świadectwo, które w niektórych przypadkach prowadzi aż do ofiary życia. Dlatego też, przyjmując z radością okazje do rozważań, ofiarowane nam przez wspólnoty żyjące w Jerozolimie, wchodzimy między nie, to zaś staje się dla wszystkich dalszym czynnikiem jedności.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.