Kto opuszcza własną ziemię, czyni to w nadziei na lepszą przyszłość, ale i ufając Bogu, który prowadzi kroki człowieka, jak niegdyś Abrahama – powiedział Papież w dniu poświęconym w Kościele migrantom i uchodźcom.
"Migranci są nosicielami wiary i nadziei dla świata. Każdego z nich dzisiaj pozdrawiam, zapewniając o mojej szczególnej modlitwie i przekazując błogosławieństwo" - dodał Benedykt XVI na zakończenie modlitwy Anioł Pański.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących kard. Antonio Maria Vegliò, w wywiadzie udzielonym z okazji Dnia Migrantów i Uchodźców" „L’Osservatore Romano”, zwrócił uwagę, że „zamknięcie granic nie jest odpowiedzią na nielegalną imigrację, ponieważ sprzyja przemytowi i handlowi ludźmi”. Zaapelował również do mediów, by nie pogłębiały krzywdzących stereotypów dotyczących imigrantów. Zachęcił też do poszukiwania rozwiązań sprzyjających poszanowaniu ich praw.
Kard. Vegliò podkreślił szczególnie dramatyczną sytuację uchodźców w Syrii. Powołał się między innymi na zatrważające dane, które wskazują, że w tym rejonie są już 4 miliony potrzebujących, a środki finansowe pozwalają na zaspokojenie potrzeb tylko około połowy z nich. Przypomniał, że „również kraje europejskie powinny się poczuwać do odpowiedzialności, gdyż w 1951 r. podpisały konwencję o uchodźcach. A to oznacza, że są zobowiązane do solidarności i udziału w kosztach, a także do otwierania granic przed osobami poszukującymi azylu”.
Włączając się w apel Benedykta XVI o modlitwę za migrantów okolicznościową liturgię przygotował Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego i Ruchu Apostolatu Emigracyjnego przy Towarzystwie Chrystusowym dla Polonii Zagranicznej. Eucharystii celebrowanej w kaplicy domu generalnego księży chrystusowców w Poznaniu przewodniczył abp Józef Kowalczyk.
„Włączamy się tę duchową troskę o naszych rodaków żyjących poza granicami kraju, stąd też uroczysta Msza koncelebrowana przez duszpasterzy emigracyjnych pod przewodnictwem Prymasa Polski, abp. Józefa Kowalczyka w Poznaniu – powiedział dyrektor Instytutu, ks. Wiesław Wójcik TChr. – Chcemy modlić się o zachowanie wiary wszystkich naszych rodaków przebywających poza granicami ojczyzny. Obecnie jedna trzecia naszego narodu żyje poza granicami Polski. Większość z nich mieszka w krajach Unii Europejskiej. Zdecydowana większość migrantów z Polski to migranci ekonomiczni, ale rośnie odsetek osób, które wyjeżdżają za granicę, aby dołączyć do pracujących już tam członków swoich rodzin. Modlitwą ogarniamy nie tylko migrantów polskich, ale również i uchodźców, którzy przebywają w Polsce”.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.