Wiara ocala

Znaczeniu „sakramentów leczących” poświęcił papież swoje orędzie na obchodzony 11 lutego XX Światowy Dzień Chorego

Jego hasło brzmi: „Wstań i chodź! ... Twoja wiara cię ocaliła” (Łk 17,19). Opublikowało je Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Jak dowiedziała się KAI w najbliższych dniach Stolica Apostolska opublikuje również tłumaczenie całego orędzia w języku polskim. Ojciec Święty zachęca chorych i cierpiących, by w wierze odnaleźli „pewną kotwicę” i zaznacza, że ten, kto wierzy, nigdy nie jest sam. Zapewnia ich oraz posługujących im kapłanów o swej bliskości. Podkreśla, że na wzór Chrystusa wierni są wezwani do pochylenia się nad ludzkimi cierpieniami duchowymi i materialnymi, aby je leczyć.

Następnie Ojciec Święty, mówiąc o sakramentach leczących, czyli pokuty i pojednania oraz namaszczenia chorych, zaznacza, że ich naturalnym dopełnieniem jest Komunia Eucharystyczna. Są to sakramenty ukazujące ścisłe powiązanie zdrowia fizycznego i uzdrowienia zranień duszy.

Papież zauważa, że ten, kto w chorobie „wzywa Pana, jest pewien, że Boża miłość nigdy go nie opuści” oraz, że „miłość Kościoła” nigdy nie zawodzi. W sakramencie pokuty, w „lekarstwie spowiedzi doświadczenie grzechu nie przeradza się w rozpacz, ale spotyka Miłość, która przebacza i przemienia”. Z tego powodu chwila cierpienia zamiast być czasem rozpaczy, może się przekształcić w czas łaski, aby wejść na nowo w siebie”, przemyśleć na nowo swoje życie i błędy jak syn marnotrawny.

Ojciec Święty postuluje dowartościowanie sakramentu namaszczenia chorych, który nie powinien być uważany za mniejszy od innych”. Sakrament ten zasługuje dziś na poważniejsze rozważenie, zarówno w refleksji teologicznej jak i w działalności duszpasterskiej wobec chorych.

Orędzie podkreśla także znaczenie Eucharystii. Otrzymana podczas choroby „przyczynia się w szczególny sposób do dokonania takiego przekształcenia”, które „łączy chorego z ofiarą jaką Jezus złożył z samego Siebie Ojcu dla zbawienia wszystkich”. Stąd papież wzywa całą wspólnotę kościelną, w szczególności parafie do „zwrócenia uwagi, by zapewnić osobom chorym i starszym możliwość częstego przyjmowania Komunii św.”

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
14°C Środa
wieczór
11°C Czwartek
noc
8°C Czwartek
rano
14°C Czwartek
dzień
wiecej »