Odnaleziony przypadkiem na strychu starej plebani w Białobrzegach koło Radomia obraz Matki Bożej odsłania kolejne tajemnice.
Specjalistyczne badania konserwatorskie wykazały, że pod obecnym wizerunkiem z 1513 roku, znajduje się starszy obraz zaliczany do Madonn Piekarskich. Pierwsze obrazy z tego typu powstały na początku XV wieku.
Ostatnie badania - podczerwienią i rentgenowskie - przeprowadzono w toruńskiej pracowni konserwatorskiej Ewy Doleżyńskiej-Sewerniak. Wykazały one, że pod obecną warstwą znajduje się pierwotny obraz. Konsultacje ze specjalistami z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie potwierdziły, że jest to gotycki wizerunek typu Madonny Piekarskie. - Obraz zachował się w 70-80 procentach. Dalsze badania mają wykazać, czy jest możliwość odtworzenia obrazu na spodzie, a późniejszego przeniesienia na inną deskę - powiedział białobrzeski proboszcz ks. dr Artur Hejda, z wykształcenia historyk. Cały proces potrwa około dwóch lat. Obrazy mają powrócić do kościoła w Białobrzegach.
Obraz został odnaleziony przypadkiem na strychu starej plebani w Białobrzegach. Był namalowany na desce lipowej i był w złym stanie. Ks. Artur Hejda odszukał metrykę obrazu, z której wynika, że niegdyś był własnością sąsiedniej parafii w Jasionnej. W XIX wieku parafia ta przekazała w darze obraz do białobrzeskiego kościoła. Przez następne dziesięciolecia przeleżał na strychu starej plebanii.
Podobne obrazy typu Madonny Piekarskie znajdują się m. in. w dwóch sanktuariach maryjnych w diecezji radomskiej: w Błotnicy i Skrzyńsku. Obraz Matki Bożej Staroskrzyńskiej powstał prawdopodobnie w latach 1440-1460. W czasie konserwacji obrazu w latach 1991-1992 okazało się, że pod obecnym wizerunkiem znajduje się inny, najprawdopodobniej z XII wieku.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.