Aż 13 medali: 5 złotych, 5 srebrnych i 3 brązowe, zdobyli konstruktorzy robotów z Polski, którzy w weekend brali udział w prestiżowych zawodach RobotChallenge w Wiedniu. Drugie miejsce w klasyfikacji zajęła Austria, która dostała 7 medali.
W wiedeńskich zawodach - uznawanych za największe i najbardziej prestiżowe w Europie - startują mobilne, samodzielne, własnoręcznie skonstruowane roboty. W tegorocznej edycji wzięło udział kilkuset uczestników z ponad 20 krajów, a rywalizowali oni w czternastu konkurencjach. Zawodnicy z Polski podczas zawodów zaprezentowali ponad 60 robotów.
Największym sukcesem dla Polaków zakończyła się konkurencja Line Follower, w której roboty muszą jak najszybciej pokonać trasę wyznaczoną na ziemi linią. Polscy zawodnicy zdobyli w tej kategorii wszystkie trzy miejsca na podium. Zarówno złoty i srebrny medal trafił w tej konkurencji do studentów Koła Naukowego Inżynierii Mechatronicznej Politechniki Wrocławskiej.
Z kolei w kategorii Micro Sumo złoty medal otrzymali m.in. Michał Gazda i Przemysław Elias, z Koła Naukowego "Integra" na Akademii Górniczo-Hutniczej, którzy zbudowali robota "Zwierzak". W tej kategorii w szranki stanęły roboty o wymiarach maksymalnych 5x5x5 cm i wadze do 100 g, których zadaniem było zepchnąć przeciwnika z maty. "Nasza konstrukcja różniła się od innych - miała po dwóch stronach rozkładane lemiesze, którymi mogliśmy atakować przeciwników - opowiedział w rozmowie z PAP Michał Gazda. - Na początku szło nam średnio, ale potem udało nam się dopracować algorytmy i wygrać w zawodach". Konstruktor dodaje, że konkurencja była spora - startowało aż 30 robotów z 7 krajów, więc konstrukcje były bardzo zróżnicowane.
Złoto otrzymały również polski robot Fast Foot, który zwyciężył w kategorii Humanoid Sprint. W tej konkurencji roboty humanoidalne, a więc o ludzkich kształtach, miały jak najszybciej pokonać wyznaczony odcinek idąc lub biegnąc. Z kolei R-BOT Sarmatic okazał się najlepszy w kategorii Puck Collect, w której udało mu się jak najszybciej zebrać i ułożyć na ringu małe kolorowe krążki. Z kolei konstrukcja ROBO-HOBBY.PL Drone jako jedyna otrzymała nagrodę w kategorii Air Race Autonomous - konkurencji dla robotów latających.
Zespoły z Polski okazały się lepsze niż twórcy robotów z Austrii (w sumie 7 medali), Czech (4 medale) czy Łotwy (3 medale).
Polacy wygrali klasyfikację medalową największych zawodów robotów mobilnych w Europie drugi raz z rzędu. W zeszłym roku w zawodach tych Polacy zdobyli 6 medali złotych, 4 srebrne i 4 brązowe.
RobotChallenge odbywa się od 2004 r. Od tego czasu startowało w niej już ponad tysiąc robotów z 31 państw. Szczegółowe wyniki zawodów dostępne są na stronie: www.robotchallenge.org/programm/ergebnisse/.
To najpoważniejsze walki wewnątrz Syrii od 2020 r. Zginęło w nich już ponad 250 osób.
W odpowiedzi władze w Seulu poderwały myśliwce i złożyły protest dyplomatyczny.
O spowodowanie uszkodzeń podejrzana jest załoga chińskiego statku Yi Peng 3.
Program stoi w sprzeczności z zasadami ochrony małoletnich obowiązującymi w mediach.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.