Rosyjska Cerkiew od lat stale powtarza, że główną przeszkodą w jej dialogu z katolikami, a zwłaszcza w spotkaniu patriarchy moskiewskiego z papieżem, są grekokatolicy na zachodniej Ukrainie.
Ich duchowy zwierzchnik zwrócił jednak niedawno uwagę w wywiadzie dla ukraińskiego dziennika Deń, opublikowanym 2 marca, iż istotna przeszkoda dla ekumenicznych relacji między Kościołami leży w tym, że patriarchat moskiewski nie potrafi uznać swych win i błędów.
Chodzi w szczególności o to, że po zakończeniu drugiej wojny światowej rosyjska Cerkiew dała się użyć Stalinowi do przymusowej likwidacji Kościoła greckokatolickiego – powiedział kijowsko-halicki arcybiskup większy. W 1946 r. ponad 2 tys. parafii metropolii lwowskiej zostało zamkniętych lub włączonych siłą do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego wraz z duchowieństwem i wiernymi. Duchownych, którzy nie chcieli przyjąć prawosławia, w tym wszystkich biskupów, aresztowano. Nikt z patriarchatu moskiewskiego za współdziałanie ze stalinowskim reżimem dotychczas grekokatolików nie przeprosił. Abp Światosław Szewczuk przypomniał w tym kontekście pojednanie i prośbę o wzajemne przebaczenie, na jakie już przed laty potrafili się zdobyć polscy biskupi rzymskokatoliccy i ukraińscy greckokatoliccy. Hierarcha wyraził nadzieję, że ten wspólny akt będzie coraz szerzej znany i rozumiany.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.