Reklama

Niemiecka prasa zachwycona Gauckiem

Pierwsze wystąpienie nowego prezydenta Niemiec Joachima Gaucka, wygłoszone po zaprzysiężeniu, spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem niemieckich mediów. Gauck nie zawiódł nadziei - piszą sobotnie gazety.

Reklama

Największy opiniotwórczy dziennik niemiecki "Sueddeutsche Zeitung" zauważył, że nowy prezydent nie tylko wygłosił "porządnie napisane i dobre warsztatowo" przemówienie. Gauck zaprezentował się w piątek w Bundestagu "jako człowiek z przekonaniami, a równocześnie udało mu się uniknąć sztucznego patosu". Parlamentarne wystąpienie dostarczyło dowodów na "bardzo udaną symbiozę" najróżniejszych tożsamości Gaucka - pastora, Niemca z NRD, interpretatora historii, filozofa demokracji, docenta uniwersytetu ludowego. "Gauck zasługuje na to, by go uważnie słuchać, a jego słowa skłaniają do refleksji" - stwierdza w konkluzji komentator "SZ".

Konserwatywny "Frankfurter Allgemeine Zeitung" podkreśla, że przez Gaucka przemawia, "być może po raz ostatni, pokolenie, które z własnego doświadczenia może ocenić, jak ogromną wartość mają - traktowane w dzisiejszych czasach jako niemiecka i europejska oczywistość - wolność, pokój i dobrobyt". Gauck chce ponownie uświadomić swoim rodakom, jakiego szczęścia - biorąc pod uwagę historyczne uwarunkowania - doznali i jak łatwo szczęście to można utracić, gdy nie umacnia się go i nie broni - czytamy w "FAZ".

Według "Leipziger Zeitung" Gauck "nie zawiódł pokładanych w nim nadziei". "Swoim wystąpieniem ten wspaniały mówca nadał urzędowi prezydenta nową godność i autorytet". Dał równocześnie klasie politycznej do zrozumienia, że nie zamierza zadowolić się rolą "poczciwego wujka, który ogranicza się do pozdrawiania gości w pałacu Bellevue (siedzibie prezydenta)". Gauck chce czynić to, czego domaga się od obywateli: "Praktykować demokrację w aktywnym społeczeństwie obywatelskim i bronić jej". "To jego credo, pokazujące go jako człowieka, który chce dodawać odwagi innym" - czytamy. "Kanclerz Angela Merkel będzie miała w byłym pastorze z Rostocku nie tylko sojusznika, lecz także politycznego konkurenta" - przewiduje komentator "Leipziger Zeitung".

Przemówienie Gaucka zaostrza - zdaniem "Ostsee-Zeitung" - apetyt na więcej takich występów. Tak jak przed laty wielki kanclerz Willy Brandt (1969-1974) odcisnął swe piętno hasłem "odważyć się na więcej demokracji", tak 72-letni Gauck sloganem "odważyć się na więcej zaufania" odciśnie piętno na urzędzie prezydenta Niemiec.

Berliński "Tagesspiegel" radzi czytelnikom, aby zapamiętali z przemówienia Gaucka jego "żarliwe zaangażowanie na rzecz demokracji i godności człowieka, w połączeniu z wyraźnym znakiem stop dla prawicowego ekstremizmu". Możemy sobie wyobrazić tego prezydenta idącego na czele demonstracji przeciwko neonazistom. Jego słowa: "Wasza nienawiść jest dla nas bodźcem do działania" zapadnie głęboko w pamięć.

W pierwszą podróż zagraniczną Joachim Gauck uda się do Polski. nasz kraj odwiedzi już 26 i 27 marca.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| NIEMCY, PREZYDENT

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
7°C Czwartek
wieczór
3°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama