Sąd odrzucił skargę Lux Veritatis

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę fundacji Lux Veritatis na bezczynność przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w postępowaniu dotyczącym przyznania miejsc na multipleksie cyfrowym - poinformowała w środę KRRiT.

Skargę na bezczynność przewodniczącego KRRiT fundacja o. Tadeusza Rydzyka złożyła w związku z nierozpoznaniem wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy dotyczącej rozdysponowania miejsc na pierwszym multipleksie cyfrowym (MUX-1). Lux Veritatis starała się o miejsce dla Telewizji Trwam.

Skarga fundacji została złożona 11 stycznia 2012 r. - na kilka dni przed wydaniem przez KRRiT decyzji rozstrzygającej postępowanie odwoławcze. Krajowa Rada odrzuciła wówczas wszystkie odwołania złożone przez podmioty ubiegające się o miejsce na MUX-1, w tym odwołanie Lux Veritatis.

Jak poinformowała KRRiT w przesłanym PAP komunikacie, sąd administracyjny uznał, że fundacja popełniła błąd formalny w postępowaniu administracyjnym - przed złożeniem skargi nie wezwała KRRiT do usunięcia naruszenia prawa.

Krajowa Rada podkreśliła w komunikacie, że napływają do niej wnioski o udostępnienie w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej szczegółów na temat decyzji podjętych w postępowaniu dotyczącym rozdysponowania miejsc na MUX-1, co jednak nie jest możliwe. Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że decyzje KRRiT zawierają cytaty z wniosku koncesyjnego Lux Veritatis, a temu fundacja - jako jedyny z wnioskodawców - nadała klauzulę poufności.

KRRiT dwukrotnie - w połowie lutego i na początku marca - zwracała się do Lux Veritatis z zapytaniem, czy wyraża zgodę na rezygnację z przysługującego przedsiębiorcy prawa do ograniczenia dostępu do informacji publicznej, jednak fundacja na pisma Krajowej Rady nie odpowiedziała.

WSA w Warszawie ma rozpatrzyć jeszcze jedną skargę fundacji o. Rydzyka, złożoną w postępowaniu dotyczącym rozdysponowania miejsc na MUX-1. Lux Veritatis pod koniec lutego zaskarżyła decyzję KRRiT odmawiającą przyznania jej miejsca dla TV Trwam. Podobną skargę złożyła też spółka Mediasat - nadawca kanału Tele5.

Fundacja o. Tadeusza Rydzyka była jednym z 17 nadawców startujących w konkursie na cztery wolne miejsca na pierwszym multipleksie cyfrowym (MUX-1); Krajowa Rada rozstrzygnęła go w kwietniu ub.r. Wniosek Lux Veritatis został odrzucony - zdaniem KRRiT sytuacja finansowa fundacji nie wróżyła powodzenia przedsięwzięcia. Jak wyjaśniała KRRiT, fundacja w minionych latach miała ujemne wyniki finansowe, które były pokrywane np. z darowizn. Sytuacja finansowa fundacji na koniec 2010 r. pozwalała na terminowe wywiązywanie się z bieżących zobowiązań, jednak nie posiadała ona nadwyżki środków, którymi mogłaby finansować koszty nadawania naziemną drogą cyfrową.

Z dokumentów złożonych w KRRiT przez Lux Veritatis wynika, że jej majątek to ok. 90 mln zł, jednak w większości są to środki pochodzące z pożyczki udzielonej przez polską prowincję zakonu redemptorystów. Fundacja odmówiła KRRiT informacji na temat warunków spłaty tej pożyczki.

Dotąd uruchomiono w Polsce trzy multipleksy. Zgodnie z ustawą o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej multipleks trzeci (MUX-3) został przeznaczony dla telewizji publicznej (TVP), drugi (MUX-2) - dla dotychczasowych, komercyjnych nadawców naziemnych, m.in. Polsatu i TVN, zaś multipleks pierwszy (MUX-1) - ostatni, który ruszył przed planowanym na lipiec 2013 r. wyłączeniem nadawania analogowego w Polsce - dla nowych nadawców.

Czasowo programy TVP zajmują też trzy miejsca na MUX-1. Zgodnie z harmonogramem wdrażania cyfrowego nadawania TVP ma je zwolnić nie później niż 27 kwietnia 2014 r., a przed końcem br. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ma ogłosić na nie konkurs. W tym tygodniu KRRiT poinformowała o rozpoczęciu konsultacji społecznych w sprawie umieszczenia czterech kolejnych programów na MUX-1.

«« | « | 1 | » | »»
 • trup
  05.04.2012 11:25
  dodam jeszcze , że polskie sądy zawsze działały zgodnie z prawem - czy to za czasów komuny , czy za czasów po komunie . a uwierzyłem w nie w momencie gdy stwierdziły , że niejaki lech.w. to nie bolek , a aleksanser .k. to nie lolek . sędzia jak lekarz albo policjant zawsze ma rację nawet gdyby nie maiał racji to i tak ma rację .
 • piotrp
  05.04.2012 12:30
  " Chrystus prawdziwie zmartwychwstał trzeciego dnia, więc nie jest próżna nasza wiara".

  Redakcji "Gościa Niedzielnego", a także wszystkim Państwu życzę zdrowych, rodzinnych i Błogosławionych Świąt Wielkiej Nocy. Niech radość płynąca z pustego grobu Zwycięzcy śmierci, piekła i szatana, napełnia nasze serca. Niech nas prowadzi Światło Zmartwychwstania. piotrp
 • za Trwam
  08.04.2012 09:42
  Trwam powinna miec zagwarantowane pasmo w cyfrowej telewizji bez udzialu w przetargu. Konkurowanie Trwam z komercyjnymi telewizjami nie powinno miec miejsca. Katolicka telewizja w katolickim kraju musi miec swoje miejsce. Panstwo polskie to my a nie rezim takiej czy innej partii.
 • ludwik
  09.04.2012 22:51
  Wiara to portal ludzi wierzących! dlaczego tu tylu zagnieździło sie przeciwników wiary, przecież macie swoje portale, gdzie możecie pluć na wszystko co katolickie, na Ks. Rydzyka i jego media. Atakować, a zarazem osłaniać się chrześcijańskim stwierdzeniem " miłujcie swoich nieprzyjaciół" to już przegięcie. Będziemy Was bardziej miłować, jak się wyniesiecie z naszego portalu.
  P.S. Administratora prosze o reakcję, inne portale bardziej potrafią sie szanować.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  13°C Sobota
  rano
  22°C Sobota
  dzień
  23°C Sobota
  wieczór
  19°C Niedziela
  noc
  wiecej »