Reklama

Amerykanie bronią gazu łupkowego w PE

Europa może dużo skorzystać na gazie łupkowym, a jego wydobycie jest bezpieczne - przekonywali podczas Tygodnia Gazu w PE przedstawiciele amerykańskich koncernów, Zieloni domagają się obostrzeń, a do PE wpływają petycje w sprawie zakazu wydobycia łupków w UE.

Reklama

Odpowiedzialny za poszukiwania gazu łupkowego w Europie Derek Magness z amerykańskiego koncernu Chevron zapewniał w Parlamencie Europejskim, że dwie dekady wierceń przy użyciu tzw. szczelinowania hydraulicznego pokazały, że wydobycie gazu ze skał łupkowych można prowadzić "bezpiecznie i skutecznie". "Kampanią dezinformacji" nazwał doniesienia o dużej szkodliwości wydobycia gazu łupkowego dla środowiska i człowieka, podkreślił jednocześnie rolę przyzwolenia społeczności lokalnych.

"Zawieramy kontrakty z rządami, ale to społeczności lokalne dają nam licencję na działanie" - podkreślił. Dodał, że jego firma dobrowolnie ujawnia wszystkie chemikalia, jakich używa do wydobywania gazu ze skały łupkowej. Pytany o debatę w Brukseli nt. regulacji środowiskowych, odparł, że z punktu widzenia firm ważne, by uregulowania wydobycia w krajach UE były zbliżone.

Pytany przez PAP o poszukiwania w Polsce, Magness poinformował, że firma ma w Polsce licencje na 5 odwiertów. "Obecnie ukończyliśmy pierwsze wiercenie, jesteśmy w połowie drugiego. W miarę jak postępują prace uznajemy rezultaty za zachęcające, inaczej nie kontynuowalibyśmy inwestowania pieniędzy" - powiedział. Zapewnił, że Chevron ma zamiar kontynuować odwierty i będą one przeprowadzane w przyjazny dla środowiska sposób. Decyzja o dalszym zaangażowaniu firmy w polskie łupki w zależności od efektów wierceń ma nastąpić w 2014-2015 r.

O korzyściach płynących z gazu łupkowego dla przyszłego bilansu energetycznego Europy mówił też we wtorek w PE Tristan Aspray z amerykańskiego koncernu paliwowego ExxonMobil. Obie firmy wydobywają na dużą skalę gaz łupkowy w USA i prowadzą poszukiwania w Europie. Na kontynencie obawy wzbudza tzw. szczelinowanie skały łupkowej, które wiąże się z pompowaniem pod powierzchnię ziemi dużej ilości wody z niewielką domieszką chemikaliów. Metody tej zakazała Francja, a ostatnio także Bułgaria.

Wiceminister środowiska i główny geolog kraju Piotr Woźniak poinformował we wtorek w Brukseli, że w Polsce wydanych zostało 109 koncesji na poszukiwania gazu łupkowego, a 18 firm prowadzi prace. Jak zapewnił, w wyścigu po licencje "wszyscy są traktowani równo". "Mamy ponad 12 firm zagranicznych, które operują przede wszystkim na koncesjach poszukiwawczych, jeszcze nie wydobywczych" - poinformował.

Woźniak wziął udział w posiedzeniu tzw. okrągłego stołu ws. gazu łupkowego, który powstał w PE z inicjatywy polskiego europosła Bogdana Marcinkiewicza (PO). Inicjatywa ta to odpowiedź na apele, głównie Zielonych, by bardziej regulować, a nawet zakazać wydobycia gazu łupkowego w UE jedyną dotychczas dostępną metodą szczelinowania. Zdaniem Woźniaka, "zupełnie nie ma czego doregulowywać", zwłaszcza w Polsce.

"W Polsce mamy niesłychanie wyśrubowane standardy. To co u nas rzeczywiście szwankuje, to dialog ze społecznościami lokalnymi. Ale to jest deficyt komunikacyjny, a nie regulacyjny" - powiedział Woźniak. Dodał, że wydobycie gazu łupkowego oznaczałoby nowe miejsca pracy, a społeczność lokalna mogłaby też odnosić inne korzyści m.in. z podatków. "Chcemy doprowadzić do sytuacji, kiedy przy wydobywaniu i poszukiwaniu złóż niekonwencjonalnego gazu społeczności lokalne będą miały z tego wymierną korzyść" - powiedział. Poinformował, że jego resort pracuje nad odpowiednimi regulacjami.

Tymczasem do komisji petycji PE wpłynęły dwie petycje ws. zakazania wydobycia gazu łupkowego w UE: jedną złożył Polak, który poprosił o utajnienie swoich danych. Drugą z ośmioma tysiącami podpisów złożyli Bułgarzy. Obie petycje zostaną skierowane do Komisji Europejskiej. Zdaniem członkini komisji PE ds. petycji, eurodeputowanej Leny Kolarskiej-Bobińskiej (PO), KE nie zajmie się sprawą, "ponieważ kwestia miksu energetycznego, w tym gazu łupkowego jest kwestią polityki energetycznej każdego kraju i podlega prawu krajowemu". Dodała, że do PE ma wpłynąć jeszcze trzecia petycja, tym razem francuska, i że w związku z tym niewykluczone jest wysłuchanie publiczne w PE.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
0°C Sobota
noc
wiecej »

Reklama