Reklama

Pieniądze polityków

Co jakiś czas republikanin Mitt Romney w swoich wypowiedziach przypomina, jak bardzo jest bogaty. Choć tak naprawdę niby wcale się tym nie chwali, jakoś to ciągle z niego wychodzi. Takie epatowanie bogactwem alienuje wielu wyborców pomimo tego, że Ameryka ma i miała wielu szczególnie zamożnych kongresmenów i prezydentów.

Reklama

Podczas wizyty w silnie przeżywającym kryzys Detroit, gdzie produkuje się samochody, Romney chciał się pochwalić, że wspiera amerykański przemysł. I niefortunnie wyliczył, że kiedyś jeździł ciężarówką marki Dodge, teraz wozi się mustangiem, ciężarówką pick-up marki Chevy, a jego żona ma parę cadillaców. Innym razem w trakcie debaty bez mrugnięcia okiem zaproponował kontrkandydatowi Rickowi Perry’emu zakład o 10 tys. dolarów w sporze o reformę zdrowia. To oczywiście zwyczajne sprawy z punktu widzenia człowieka zarabiającego ponad 20 mln rocznie, którego majątek oszacowano na 190-250 milionów dolarów.

Romney wspierał organizacje pro-life 

Dla porównania, wartość majątku Ricka Santoruma (niedawno zrezygnował z ubiegania się o prezydenturę) to milion dolarów, a Baracka Obamy pomiędzy 2,2 a 7,5 mln dolarów. Pocieszające, że część majątku Romney przeznaczył na wspieranie organizacji obrońców życia. Niektórzy uważają, że wkupuje się w ten sposób w łaski konserwatystów, którzy nie mają do niego zaufania w kwestii aborcji. Trudno powiedzieć, jakie ma naprawdę przekonania, bo różne rzeczy mówił w zależności od tego, czy stał przed obrońcami życia, czy przed zwolennikami aborcji. Jedno jest pewne - jego żona przekazała 150 dolarów Planned Parenthood, największemu providerowi aborcji w USA.

Pierwszy i najbogatszy

Ale wróćmy do głównego gracza Republikanów w wyborach i jego fortuny. Gdyby Romney został kolejnym prezydentem USA, wcale nie byłby najbogatszy w historii. Zostałby pobity w pierwszym rzędzie przez Jerzego Waszyngtona, byłego właściciela potężnej posiadłości Mount Vernon, niedaleko dzisiejszej stolicy. Waszyngton wzbogacił się dzięki małżeństwu z Marthą Custis, która to z kolei odziedziczyła swój majątek po ojcu. Ocenia się, że pierwszy prezydent USA był właścicielem blisko 60 tys. akrów ziemi i ponad 300 niewolników. Według portalu www.247wallst.com, który oszacował w dolarach bogactwo wszystkich 43 prezydentów z 2010 r., fortuna Waszyngtona byłaby warta ponad pół miliarda dolarów. I nie tylko majątek uczynił go wyjątkowym. Jako prezydent zarabiał rekordowe 2 proc. budżetu USA z 1789 r. (czyli nieporównywalnie mniejszego od dzisiejszego). Obama zarabia jako prezydent „tylko” 400 tys. dolarów (prezesi większych organizacji non- profit zarabiają więcej).

Jefferson i Kennedy

Na kolejnych miejscach na liście najbogatszych amerykańskich prezydentów uplasowali się: Tomasz Jefferson (ten jednak umarł zadłużony), Herbert Hoover i John F. Kennedy. Jednak gdyby Romney został prezydentem, miałby szanse pobić tych, którzy go w tym rankingu wyprzedzili. Wielu z nich po zakończeniu kadencji rozmnożyło bowiem swoje bogactwo dzięki wystąpieniom publicznym czy publikacjom książek.

Krezusi w Kongresie

Wielu polityków w USA może pochwalić się dużym majątkiem. Jest wśród nich były mer Nowego Jorku, Michael Bloomberg, znajdujący się w pierwszej dwudziestce najbogatszych Amerykanów, czy też z pierwszej dziesiątki - Ross Perot, który startował na prezydenta w latach 90. Z raportu Center for Responsive Politics (CRP) zajmującego się badaniem przepływu pieniędzy w polityce (2010 r.) dowiadujemy się, że w składającym się z 435 członków Izby Reprezentantów i 100 senatorów Kongresie aż 261 osób może pochwalić się statusem milionera. Zaś wśród nich 55 mogło w 2009 r. cieszyć się średnim bogactwem na poziomie co najmniej 10 milionów, a ośmiu - fortunami wartymi co najmniej 100 milionów. Szacowanie majątków polityków nie jest jednak łatwe, choćby z powodu nieczytelnego wypełniania formularzy, dlatego CRP lansuje pomysł, by odbywało się to elektronicznie. Przydałoby się powielić tę ideę również w Polsce.

Bogaci demokraci i republikanie

Przynależność partyjna nie wydaje się mieć aż tak dużego znaczenia w typowaniu najbogatszych polityków. Jednak w potocznym rozumieniu to właśnie republikanie uważani są za bogaczy i ich reprezentantów, a demokraci za tych, którzy najlepiej rozumieją klasę średnią czy ludzi pracy. Z pobieżnej analizy raportu CRP wynikałoby nawet, że to demokraci lekko przodują w kongresowych wyścigach o największe siedmiocyfrowe dochody. Wśród pierwszej dwudziestki z procentowo największym rocznym wzrostem przychodów znajduje się 12 demokratów, a tylko 7 republikanów.

Nie ma się co dziwić, że w Kongresie zasiada tylu bogaczy. W USA żyje wielu milionerów, a nawet około 400 miliarderów. Na czele wszystkich krezusów stoi Bill Gates z 59 miliardami na koncie. Dla kontrastu, dochód typowej amerykańskiej rodziny plasuje się na poziomie 50 tys. dolarów rocznie, a wartość majątku szacowana była w 2007 r. na ok. 120 tys. dolarów.

Artykuł ukazał się na portalu www.pch24.pl

www.planetaludzi.salon24.pl
www.prawdaoaborcji.wordpress.com
www.za-zyciem.pl
www.edukacjadomowa.piasta.pl

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Niedziela
dzień
0°C Niedziela
wieczór
-1°C Poniedziałek
noc
-2°C Poniedziałek
rano
wiecej »

Reklama