Po raz pierwszy kraj o przewadze ludności muzułmańskiej - a takim jest Azerbejdżan - sfinansuje remont i konserwację chrześcijańskich katakumb w Rzymie, którymi administruje Watykan - ogłosiła w czwartek Stolica Apostolska.
O porozumieniu, które zostanie podpisane w piątek między Papieską Komisją ds. Archeologii Sakralnej i fundacją z Azerbejdżanu, poinformował watykański minister kultury kardynał Gianfranco Ravasi. Hierarcha, który kieruje również komisją archeologiczną, wyjaśnił w czwartek, że ze środków fundacji prowadzonej przez żonę prezydenta kraju Ilhama Alijewa odrestaurowane zostaną katakumby świętego Marcelina i Piotra na via Casilina w Wiecznym Mieście.
"To wspaniałe katakumby, gdzie znajduje się również mauzoleum świętej Heleny, matki cesarza Konstantyna" - podkreślił kardynał Ravasi. Wyjaśnił, że prace zakończą się w przyszłym roku, gdy przypadać będzie 1700. rocznica wydania edyktu Konstantyna o tolerancji, który położył kres prześladowaniom chrześcijan w całym Imperium Rzymskim.
Dzięki temu, jak powiedział przewodniczący Papieskiej Rady Kultury, będzie można zwiedzać część katakumb, które w czasie drugiej wojny światowej były miejscem schronienia partyzantów, a w następnych dekadach stały się nawet miejscem zabaw dzieci.
Kardynał Ravasi mówiąc o znaczeniu porozumienia dodał, że Azerbejdżan to "szyickie państwo muzułmańskie, któremu bardzo zależy na kontaktach z Zachodem i na tym, by reprezentować oblicze islamu otwartego na dialog".
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.