Szkoły katolickie kształcą najlepiej

Uczniowie katolickich szkół w Bielsku-Białej osiągnęli jedne z najlepszych wyników w tegorocznych testach gimnazjalnych na Śląsku. Placówki katolickie pod względem średnich wyników uzyskanych na egzaminie gimnazjalnym były w większości przedmiotów bezkonkurencyjne w samej stolicy Podbeskidzia, plasując się w czołówce najlepszych szkół w województwie śląskim.

Na podstawie wyników z testów gimnazjalnych ogłoszonych przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Jaworznie najlepszy wynik z egzaminu z historii i wiedzy o społeczeństwie osiągnęło w Bielsku-Białej Gimnazjum Zgromadzenia Córek Bożej Miłości, które zdobyło 28,5 pkt. (86 proc.). Na 707 szkół w całym województwie daje to katolickiej placówce 5. miejsce. W egzaminie z języka polskiego gimnazjum prowadzone przez zakonnice również osiągnęło wynik najwyższy – 28,3 pkt.(88 proc.) – ex aequo z Gimnazjum Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego w Zespole Szkół Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego w Bielsku-Białej. Zagwarantowało to tym szkołom 5. miejsce w województwie. W tej kategorii najlepszy wynik w diecezji bielsko-żywieckiej osiągnęło Katolickie Gimnazjum w Czechowicach-Dziedzicach – 28,5 pkt. (89 proc.) – 4. miejsce w województwie.

Najrzetelniejszą wiedzę z przedmiotów przyrodniczych wśród bielskich gimnazjalistów zaprezentowali także uczniowie Gimnazjum Zgromadzenia Córek Bożej Miłości – 19,5 pkt (75 proc.). To 6. wynik w województwie. Podobnie było z matematyką – 25,5 pkt. (85 proc.). To z kolei 5. wynik wśród śląskich gimnazjów.

Pod względem znajomości język angielskiego (także na poziomie rozszerzonym) bielskie Gimnazjum Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego i Gimnazjum Zgromadzenia Córek Bożej Miłości zajęły w mieście odpowiednio 2. i 3. miejsce.

S. Ines Danuta Domszy, dyrektorka Gimnazjum i Liceum Zgromadzenia Córek Bożej Miłości im. Franciszki Lechner w Bielsku-Białej zauważa, że większość tych placówek, które osiągnęły lepsze wyniki od prowadzonego przez nią gimnazjum, to szkoły prywatne o małej ilości uczniów w klasie. „U nas testy gimnazjalne zdawało aż 86 uczniów” – wyjaśnia siostra.

Tegoroczny egzamin gimnazjalny przeprowadzony był na nowych zasadach. W części humanistycznej gimnazjaliści rozwiązywali odrębne zestawy zadań z języka polskiego oraz historii i wiedzy o społeczeństwie, a w części matematyczno-przyrodniczej – odrębne zestawy zadań z matematyki oraz przedmiotów przyrodniczych: biologii, chemii, fizyki i geografii. W trzeciej części egzaminu uczniowie rozwiązywali zestaw zadań z języka obcego nowożytnego albo tylko na poziomie podstawowym, albo na poziomie podstawowym i rozszerzonym.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • dyrektor
  28.06.2012 11:51
  Więc tytuł tekstu nie jest całkiem prawdziwy. Z tekstu wynika, że najlepiej kształcą szkoły prywatne. Szkoły katolickie mieszczą się w tej kategorii - szkół prywatnych. Gdyby szkoły te były szkołami publicznymi i jedynym kryterium przyjęcia uczniów była rejonizacja, wyniki na pewno nie byłyby tak dobre. Owszem proces kształcenia ma znaczenie, ale najważniejszy jest proces wychowania w domu, zwracanie uwagi na dzieci przez rodziców itd. Jeżeli kogoś stać na płacenie 600-700 zł miesięcznie na szkołę, to nie jest to zaniedbana rodzina. Stąd wyniki,
 • Krzysiek
  28.06.2012 12:26
  państwo zabiera mi podatkiem na kształcenie moich dzieci,
  państwo daje możliwość tworzenia szkół prywatnych,
  państwo nie ponosi ciężaru kształcenia gdy dziecko wysłałem do szkoły prywatnej.
  jest to dla mnie jakiś monopolizm ideologiczny - państwo finansuje z moich pieniędzy tylko te szkoły, które ideowo realizują program państwa.
  Kształcę moje dzieci w szkołach prywatnych-Katolickich.
  Płacę a państwo i tak mi zabiera podatek na kształcenie moich dzieci.
  Dla mnie jest to jakieś oszustwo.
  Tak naprawdę każdego byłoby stać na kształcenie prywatne, gdyby codziennie państwo nie zabierało 50% tego co rodzic kształconego wypracuje.
 • aga
  28.06.2012 19:44
  Po praktyce w szkole katolickiej, konkretnie gimnazjum, nasuwa mi się jeden, niestety smutny wniosek. Szkoła katolicka w moim mieście wybiera sobie uczniów z najwyższą średnią - jej prawo. Natomiast w sytuacji kiedy uczeń jest zagrożony oceną niedostateczną i ma "zostać" w tej samej klasie, zostaje wydalony ze szkoły. Stąd też wysokie średnie i tak dalej. Dla mnie szkoła katolicka jest wyrazicielem pewnych wartości, w szczególności zaś pomocy tym, którzy tego potrzebują. Nie sztuka pozbyć się nastolatka, bo ma jedną jedynkę (z doświadczenia wiem, że nie był to żaden bandyta; skromny, zarazem słabszy uczeń. Nie liczy się człowiek, tylko nabijanie statystyk. No a potem chwalmy się...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  15°C Wtorek
  noc
  9°C Wtorek
  rano
  16°C Wtorek
  dzień
  17°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »