Europatent z utrudnieniami dla Polaków

Podczas unijnego szczytu politycy zgodzili się na wprowadzenie jednolitego patentu w UE. Sprawa budzi spore kontrowersje.

O jednolity system patentowy w całej Unii państwa europejskie zabiegają od 30 lat. W końcu europejscy politycy zgodzili się na to rozwiązanie podczas niedawnego szczytu UE w Brukseli. Ugodę chwalił m.in. polski premier Donald Tusk. Teraz każdy obywatel UE, który będzie chciał opatentować swój wynalazek, będzie mógł to zrobić od razu w całej wspólnocie.

Okazuje się jednak, że to nie takie proste. W myśl postanowienia przedmiot patentu musi być opisany w jednym z trzech języków: angielskim, francuskim lub niemieckim. Ponadto sądy odpowiedzialne za europatenty będą znajdować się w trzech państwach: Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech.

A to wprowadza spore utrudnienia dla osób, które będą chciały się ubiegać o obronę patentową swoich wynalazków. – Aby korzystać z ochrony patentowej, trzeba najpierw dokładnie opisać, jak patent działa. Zdarza się, że opis patentowy, pisany technicznym językiem, może mieć nawet setki stron – mówi serwisowi Gosc.pl prawnik Jakub Kubalski z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka. Ten opis trzeba będzie przetłumaczyć na jeden z trzech języków. A to będzie bardzo podwyższało koszty dla osób, dla których angielski, niemiecki i francuski nie są językami ojczystymi.

Jeszcze większe problemy będą miały podmioty, które nie chcąc naruszać europejskiego prawa patentowe będą chciały przeprowadzić kontrolne badanie patentowe przed wprowadzeniem produktu na rynek. Opisy patentowe w jednym z trzech języków będą musiały przetłumaczyć na język polski.

Podobne kontrowersje związane są z umiejscowieniem sądów odpowiedzialnych za patenty jedynie w trzech krajach. – Przedsiębiorcy będą musieli odpowiadać przed sądami, których procedur nie znają – tłumaczy Kubalski. To wszystko dyskryminuje obywateli innych krajów niż Niemcy, Francja i Wielka Brytania, może być sprzeczne z prawem wspólnotowym – wszystkie języki państw UE są urzędowymi językami w Unii i trudno znaleźć powód, dla którego niemiecki, francuski czy angielski miałyby być uprzywilejowane. Przede wszystkim zaś może wykluczyć polskich przedsiębiorców z możliwości patentowania na wspólnym rynku europejskim.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  18°C Poniedziałek
  rano
  25°C Poniedziałek
  dzień
  25°C Poniedziałek
  wieczór
  22°C Wtorek
  noc
  wiecej »