Szkoły zakonu pijarów trzymają wysoki poziom nauczania. Potwierdzają to wyniki tegorocznych egzaminów maturalnych i gimnazjalnych.
Z załączonych niżej statystyk wynika, że zdawalność oraz średnia punktów, zdobytych na tych egzaminach przez uczniów szkół pijarskich w zdecydowanej większości przypadków jest wyższa (zwykle znacznie) od ogólnej średniej i to na każdym poziomie: gminy, powiatu, województwa, okręgu i całego kraju.
Jak powiedział serwisowi gosc.pl o. Edward Kryściak, asystent prowincjała polskich pijarów ds. pedagogicznych, a zarazem dyrektor krakowskiego zespołu szkół pijarów, wszystkie (z wyjątkiem jednej) wymienione w rankingu szkoły pijarskie są placówkami publicznymi, a więc bezpłatnymi. Nie jest więc tak, że chodzą do nich wyłącznie dzieci z rodzin zamożnych, co często łączy się ze stosunkowo wysokim wykształceniem rodziców.
Zdaniem o. Kryściaka, czynniki, które wpływają na wysoki poziom nauczania w szkołach pijarskich to m.in. zwiększona liczba godzin z poszczególnych przedmiotów, bardziej indywidualna praca z uczniami (w tym także przygotowania do olimpiad i konkursów), a także dobra atmosfera w tych szkołach.
Pijarzy obchodzą w tym roku 370 lat od przybycia zakonu do Polski i 350 lat od czasu powstania tu prowincji zakonnej. Twórca tego zakonu św. Józef Kalasancjusz założył w 1597 r. pierwszą bezpłatną i powszechną szkołę podstawową w Europie. Wychowankami pijarskimi byli m.in. Tadeusz Kościuszko, ojciec polskiego teatru i opery Wojciech Bogusławski, światowej sławy inżynier górnik, geolog i odkrywca Ignacy Domeyko, a także założyciele: pallotynów - św. Wincenty Pallotti, marianów – bł. Stanisław Papczyński oraz Opus Dei - św. Josémaría Escrivá de Balaguer. Lista świętych, błogosławionych i kandydatów na ołtarze związanych z pijarami liczy 30 pozycji.
Kliknij poniższe tabele, by je powiększyć. Źródło: Polska prowincja pijarów
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.