Być jak Czesi

Przykład Parlamentu Czeskiego, który zdecydował o zwrocie mienia kościelnego i majątku gmin żydowskich, może dodać odwagi naszemu rządowi – uważa bp Wojciech Polak.

Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski skomentował informację, że  państwo czeskie zwróci Kościołom i gminom żydowskim zagrabiony i znacjonalizowany majątek, oceniany na 3 mld euro oraz wypłaci odszkodowania w wysokości 2,5 mld euro.

„Ta wiadomość pokazuje, że dobra wola tych, którzy decydują o istotnych sprawach danego narodu, pozwala im dostrzec i docenić społeczną rolę Kościoła i związków wyznaniowych” – powiedział w rozmowie z KAI bp Polak, przypominając, że w Czechach wierzący nie są większością.

„Ta decyzja to nie tylko chęć zadośćuczynienia za zagrabione w czasach komunistycznych dobra, ale wyraz zrozumienia współczesnej roli Kościoła – zwrócił uwagę biskup. – Patrzę na tę czeską decyzję z nadzieją, że doda ona odwagi stronie rządowej w naszym kraju, która z większym zrozumieniem mogłaby odnieść się do prowadzonych z Kościołem rozmów. Nie chodzi przecież o uprzywilejowanie jakiejś grupy wydzielonej ze społeczeństwa, ale o dostrzeżenie, że Kościół i związki wyznaniowe pracują dla duchowego i społecznego dobra narodu. To nie tylko kwestia sprawiedliwości dziejowej, rekompensaty, która się słusznie należy, ale także kwestia uregulowania kwestii wspomagania dzieł społecznie użytecznych prowadzonych przez Kościół i związki wyznaniowe".

Bp Polak zwraca uwagę, że przykład czeski to także przypomnienie potrzeby restytucji. Nie tylko w przypadku Kościoła, ale również poszczególnych osób.

Sekretarz KEP podkreśla również, że Kościół deklaruje swoje zrozumienie i ustępstwa ze względu na kryzys gospodarczy i deficyt budżetowy. Jednak hierarchowie chcą, by rozwiązania, uwzględniające bieżącą sytuację, jednocześnie były opracowane z myślą o przyszłych relacjach państwo-Kościół. – Warto też przypomnieć, że Kościół już 5 lat temu wskazywał na konieczność zreformowania i przekształcenia Funduszu Kościelnego, by nie był on zależny od bieżącej woli danego rządu – dodał bp Polak.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
18°C Wtorek
wieczór
14°C Środa
noc
11°C Środa
rano
17°C Środa
dzień
wiecej »