Dobrze jest być człowiekiem

Wiemy to ostatecznie i konkretnie: tak, Bóg jest dobry i dobrze jest być człowiekiem. Żyjemy tą radością i pragniemy ją nieść innym, by odrzucić zło i być sługami pokoju i pojednania” – mówił Ojciec Święty do Bawarczyków, którzy odwiedzili go w Castel Gandolfo.

Castel Gandolfo stało się we wczorajszy wieczór „małą Bawarią”, goszcząc ludowe zespoły z tego niemieckiego landu. Tradycyjna muzyka, śpiew i taniec były urodzinowym prezentem dla Benedykta XVI od archidiecezji Monachium i Fryzyngi, gdzie obecny Papież był przed laty arcybiskupem. Nie zabrakło też salwy powitalnej w wykonaniu strzelców alpejskich oraz przemówień z aluzjami do bawarskiej niemczyzny i jej charakterystycznego akcentu. Dziękując swoim rodakom tradycyjnym „Bóg zapłać!” (Verget’s Gott) Benedykt XVI stwierdził, iż obejrzany spektakl potwierdza radosną naturę kultury Bawarii. Wynika to ze współbrzmienia ze stworzeniem i z samym Stwórcą, przez co „wiemy, że dobrze jest być człowiekiem”.

„Trzeba przyznać, że Bóg ułatwił nam w Bawarii to zadanie. Dał nam ziemię tak piękną, że staje się łatwe uznanie, iż Bóg jest dobry i bycie z tego powodu szczęśliwymi – powiedział Papież. – Z drugiej strony należy stwierdzić, że to dzięki ludziom zamieszkującym tę ziemię, dzięki ich «tak», to piękno osiąga swoją pełnię. Bo tylko przez kulturę ludzi, przez ich wiarę, radość, śpiew, muzykę i sztukę ta ziemia staje się piękna na wzór swego Stwórcy. Sama nie mogłaby tego dokonać, ale jest to możliwe dzięki pomocy ludzkiej. Ktoś jednak mógłby zapytać: Czy można być szczęśliwym, gdy świat jest tak przepełniony cierpieniem, gdy istnieje tak wiele mroku i zła? Czy wolno być tak zuchwale radosnym? Odpowiedź może być tylko jedna: tak! Bowiem mówiąc «nie» radości, nie przysłużymy się nikomu, a jedynie uczynimy świat jeszcze bardziej mrocznym. A kto nie miłuje siebie samego, nie może również dać niczego bliźniemu, nie może mu pomóc, nie może być wysłannikiem pokoju. Wiemy to z naszej wiary i doświadczamy tego na co dzień: świat jest piękny, a Bóg dobry, a przez fakt, że stał się On człowiekiem i wszedł między nas, cierpi i żyje wraz z nami. Wiemy to ostatecznie i konkretnie: tak, Bóg jest dobry i dobrze jest być człowiekiem. Żyjemy tą radością i pragniemy ją nieść innym, by odrzucić zło i być sługami pokoju i pojednania” – wskazał Ojciec Święty.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
25°C Piątek
wieczór
22°C Sobota
noc
19°C Sobota
rano
26°C Sobota
dzień
wiecej »