Modlili się o przyjazd Benedykta XVI do Polski

Pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka została odprawiona na Jasnej Górze uroczysta Msza św. z okazji uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej.

Tradycyjnie Msza na jasnogórskim szczycie odprawiana była z udziałem Episkopatu Polski. Wraz z Prymasem Polski liturgię koncelebrowali m.in. Prymas senior kard. Józef Glemp, abp Józef Michalik - przewodniczący KEP i metropolita częstochowski Wacław Depo, który wygłosił kazanie.

Apelując o żywą wiarę przestrzegał przed "wybiórczym chrześcijaństwem". - W Ewangelii nie można przebierać, czyniąc z niej wybiórcze chrześcijaństwo! – mówił na Jasnej Górze abp Wacław Depo. Nawiązując do odczytanej Ewangelii o weselu w Kanie Galilejskiej metropolita częstochowski stwierdził, że „Kana to dom i szkoła modlitwy, która czyni cuda”. Zwrócił uwagę, że duchowość maryjna nie kończy się na „zapatrzeniu w Maryję”, ale zobowiązuje do życia zgodnego z Ewangelią jej syna, dlatego - jak dodał – jest to szkoła ewangelicznego radykalizmu.

- Nasz kult do Matki Jezusa nie jest wcale najłatwiejszą drogą życia i drogą do królestwa niebieskiego. Maryja podobnie jak Jezus stawia trudne wymagania – mówił. Podkreślał, że „w Ewangelii nie można przebierać, czyniąc z niej wybiórcze chrześcijaństwo”. Nie można przyjąć jedno, a drugie odrzucić, bo już jest za stare i nie pasuje do lansowanego kompromisu – zaznaczył.

Abp Depo zachęcał też do dobrowolnego wyboru Chrystusa i przylgnięcia do Niego na wzór Maryi. Tutaj zawsze byliśmy wolni! – przywoływał słowa bł. Jana Pawła II. Podkreślił, że nadal zadaniem wierzących jest rozpoznawanie prawdy o Chrystusie i opowiadanie się po jego stronie w codziennym życiu.

Zdaniem metropolity częstochowskiego, „Maryja jest żywą pamięcią Kościoła na ziemiach polskich”. – Pamięć maryjna – jak mówił - to nie tylko zapis historycznej przeszłości lecz także obok umysłu i woli trzecia siła duchowa człowieka. Podkreślił też, że „Maryja łączy Wschód z Zachodem”. - Bogu niech będą dzięki za ten akt z 17 sierpnia i Przesłanie do Narodów Polski i Rosji – wołał na Jasnej Górze kaznodzieja.

Po modlitwie powszechnej Prymas Polski abp Józef Kowalczyk odnowił Jasnogórskie Śluby Narodu, uzupełniając je o aktualne wezwania. W tej modlitwie powierzył Maryi również „wspólne Przesłanie Kościoła katolickiego w Polsce i Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego do Narodów Polski i Rosji, podpisane 17 sierpnia w Warszawie. „Wyproś nam, aby w duchu ewangelicznego przykazania miłości Boga i bliźniego oraz apostolskiej posługi bł. Jana Pawła II stało się ono ważnym wkładem w dzieło zbliżania Kościołów i pojednania narodów” – modlił się na Jasnej Górze.

Prymas Kowalczyk oddał Maryi „wszystkie sprawy Ojczyzny, zwłaszcza te, które – jak stwierdził - budzą uzasadniony niepokój”. W modlitwie powierzył opiece Matki Bożej ludzi chorych i niepełnosprawnych, a także bezdomnych, opuszczonych i samotnych oraz dzieci ulicy. - Polecamy tych, którzy cierpią fizycznie i duchowo: rozbite rodziny, ludzi bezrobotnych, zniewolonych różnego rodzaju uzależnieniami, a także ludzi doznających niesprawiedliwości – modlił się podczas jasnogórskich uroczystości.

Zwracając się do Matki Bożej, powiedział też, że „wolność nie jest ulgą lecz trudem wielkości” i dlatego prosił w modlitwie, by wspierała Polaków „w roztropnym i mądrym korzystaniu z wolności, która zawsze powinna łączyć i budować, a nigdy dzielić”. - Powierzamy ci naszą nadzieję, na skuteczną odnowę naszego narodu – dodał i modlił się, „abyśmy nie ulegli destrukcyjnej presji relatywizmu moralnego”.

Prymas Polski w akcie zawierzenia modlił się też, aby Polacy potrafili odczytywać znaki czasu oraz rozumieć wyzwania nowej rzeczywistości historycznej, społecznej i gospodarczej. Aby umieli mądrze i roztropnie na nie odpowiadać postawą i czynem. - Niech w umiłowanej Ojczyźnie nie zabraknie miłości, która czyni nas braćmi i siostrami oraz solidarnymi sługami dobra wspólnego – modlił się na Jasnej Górze.

Zgodnie z tradycją zawierzył Maryi Kościół w Polsce. – Pomagaj w okazywaniu solidarności ludziom dotkniętym różnymi kataklizmami. Ucz nas powierzać władzę osobom uczciwym, o prawym sumieniu – osobom godnym, kompetentnym i odpowiedzialnym, zatroskanym o budowanie wspólnego dobra, jakim jest Ojczyzna – prosił Matkę Bożą Prymas Kowalczyk. Dla wszystkich Polaków modlił się też „o łaskę umiłowania daru życia i dobra wspólnego”.

Uroczystą celebrę ku czci Matki Bożej Częstochowskiej z udziałem Episkopatu Polski poprzedziło poświęcenie przez abp. Kowalczyka nowego wotum na Jasnej Górze, jakim jest ufundowana przez Instytut Prymasowski z okazji 70-lecia jego istnienia Tablicy Jasnogórskich Ślubów Narodu. Przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski nazwał tekst tych ślubów „polskim rachunkiem sumienia”. Odsłonięcia tablicy dokonali świadkowie tamtych wydarzeń - ówczesny przeor Jasnej Góry o. Jerzy Tomziński i Maria Okońska, współzałożycielka Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

Podczas uroczystości modlono się także o beatyfikacje Prymasa Tysiąclecia, autora Jasnogórskich Ślubów Narodu, tradycyjnie odnawianych 26 sierpnia.

Na jasnogórskie uroczystości przybył w tym roku abp Marek Solczyński, nuncjusz apostolski w Gruzji. Były to zarazem jego prymicje biskupie. Ponadto przybyli także m.in. abp Stanisław Gądecki - metropolita poznański, abp Edward Ozorowski - metropolita białostocki, abp Marian Gołębiewski - metropolita wrocławski. Obecny był także sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Wojciech Polak. Na Jasną Górę przybyli także parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

W uroczystości uczestniczyli także liczni pielgrzymi. Główną Mszę odpustową poprzedziła ich modlitwa pt. "Wypełniamy Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego”. Nocne czuwanie modlitewne w kaplicy Matki Bożej poprowadzili przedstawiciele ruchu Pomocnicy Maryi Matki Kościoła.

Według paulinów, którzy opiekują się jasnogórskim sanktuarium, w tym roku uczestników uroczystości było 80 tys. Na odpust do sanktuarium przyszło ponad 35 tys. pieszych pielgrzymów, aż o 4 tys. więcej niż przed rokiem.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
30°C Wtorek
wieczór
26°C Środa
noc
21°C Środa
rano
26°C Środa
dzień
wiecej »