Znaczeniu przesłania rosyjskiej Cerkwi prawosławnej i Kościoła katolickiego w Polsce oraz wadze wizyty patriarchy Cyryla w naszym kraju poświęcony był okrągły stół, który odbył się wczoraj w Radzie Federacji, czyli wyższej izbie rosyjskiego parlamentu.
W spotkaniu uczestniczyli obok rosyjskich polityków przedstawiciele Cerkwi i Kościoła katolickiego w Rosji, dyplomaci oraz reprezentanci organizacji polonijnych.
Obradom przewodniczyli metropolita Hilarion Ałfiejew i zastępca przewodniczącego Rady Federacji Aleksander Torszin. Na spotkaniu obecni byli ambasador RP Wojciech Zajączkowski i nuncjusz apostolski abp Ivan Jurković. Wiceprzewodniczący Komisji spraw Zagranicznych Rady Federacji Władimir Dżabarow podkreślił, że „temat cerkiewnej dyplomacji poruszany jest w rosyjskim parlamencie pierwszy raz. Co – jak wskazał – świadczy o epokowym znaczeniu wizyty patriarchy Cyryla w Polsce”.
Wszyscy zabierający głos w dyskusji za najważniejszy aspekt wizyty patriarchy w Polsce uznali podpisanie w Warszawie dokumentu wzywającego do pojednania narody Polski i Rosji. Wszyscy podkreślali religijny wymiar dokumentu, mający również wpływ na inne sfery życia.
Metropolita Hilarion zaznaczył, że powstanie dokumentu umożliwiło odnalezienie wspólnego punktu w historii i życiu naszych narodów. Są to wyznawanie wartości chrześcijańskich i wiara w Boga, z której te wartości wynikają. Bez tego niemożliwe byłoby pojednanie. W odpowiedzi na pytania dziennikarzy hierarcha stwierdził, że dokument nie został odłożony na półkę, ale żyje w postaci odczytania go na Mszach w polskich kościołach i w tym samym czasie w moskiewskim soborze katedralnym Chrystusa Zbawiciela oraz umieszczenia jego tekstu na prawosławnych stronach internetowych.
Z kolei abp Jurković zapewnił o wysokiej ocenie samego dokumentu przez Stolicę Apostolską. Ambasador Zajączkowski podkreślił religijny charakter dokumentu, którego podpisanie z aprobatą przyjęły polskie władze państwowe. Natomiast przewodnicząca organizacji polonijnej „Kongres Polaków w Rosji” Galina Romanowa wyraziła ogromne uznanie dla dokumentu. Jej zdaniem na wydarzenie o tym wymiarze oczekiwało wielu Polaków, potomków polskich zesłańców czasów najnowszych i minionych epok historycznych, którzy są obecnie obywatelami Federacji Rosyjskiej.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.
Zmiany w przepisach ruchu drogowego skuteczniej zwalczą piratów.