Przedstawiciele małych i średnich firm, którzy w ubiegłym tygodniu przez cztery dni obradowali w Katowicach, wypracowali rekomendacje dla władz, wskazując rozwiązania wspierające przedsiębiorczość i ułatwiające działanie firm. Postulaty wkrótce trafią do rządu.
"Wnioski z debat, które odbyły się w trakcie II Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach, zbierzemy i przekażemy w postaci rekomendacji w listopadzie na ręce premiera Donalda Tuska" - zapowiedział we wtorek inicjator kongresu, szef Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach Tadeusz Donocik.
Przypomniał, że także rok temu, podczas pierwszego kongresu, wypracowano rekomendacje dotyczące m.in. współpracy między przedsiębiorcami i rządem w tworzeniu prawa, decentralizacji finansów publicznych i wprowadzenia samorządu gospodarczego. Teraz będą one uzupełnione o nowe wnioski, będące m.in. odpowiedzią na spowolnienie gospodarcze. Donocik wyraził nadzieję, że propozycje przedsiębiorców będą w przyszłości uwzględnione w ustawodawstwie.
"Będziemy zabiegać o lepsze rozwiązania dla przedsiębiorców tak długo, jak długo będzie trzeba. W końcu kropla drąży skałę" - ocenił Donocik.
Wnioski z kongresu w formie rekomendacji trafią nie tylko na ręce polskich władz, ale także do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego oraz szefa Komisji Europejskiej, którzy w tym roku objęli kongres honorowym patronatem. Do rekomendacji dołączony będzie też projekt uchwały II Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
W czterodniowym kongresie od 24 do 27 września uczestniczyło blisko 3 tys. osób. Do dyskusji zaproszono 250 ekspertów, którzy uczestniczyli w 68 panelach dyskusyjnych. Przybyło 27 delegacji zagranicznych z 21 państw, m.in. z Azerbejdżanu, Belgii, Białorusi, Chorwacji, Czech, Portugalii, Rosji, Rumunii oraz Ukrainy.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.