Na znaczenie liturgii jako szkoły otwartości na autentyczną, modlitewną relację z Bogiem oraz powszechność Kościoła zwrócił uwagę Benedykt XVI podczas dzisiejszej (3 października) audiencji ogólnej.
Ojciec Święty podkreślił, że życie modlitwy polega na „byciu stale w obecności Boga i świadomości tego faktu, na życiu w relacji z Bogiem, tak, jak przeżywa się zwyczajne relacje naszego życia”.
TŁUMACZENIE:
„Chrześcijanin odkrywa swoją prawdziwą tożsamość w Chrystusie, ‘pierworodnym wobec każdego stworzenia’. Utożsamiając się z Nim, będąc z Nim jedno odkrywam moją osobistą tożsamość - prawdziwego dziecka, które spogląda na Boga jako na Ojca pełnego miłości.”
Benedykt XVI podkreślił, że Chrystusa odkrywamy, poznajemy jako żywą osobę w Kościele, z którym jest On związany w sposób nierozerwalny, zaś modlenie się oznacza wznoszenie się do poziomu Boga, poprzez niezbędne stopniowe przekształcenie naszego istnienia.
TŁUMACZENIE:
„W ten sposób uczestnicząc w liturgii przyswajamy język Matki Kościoła, uczymy się nim i przez niego mówić. Oczywiście dzieje się to stopniowo, krok po kroku. Muszę coraz bardziej zanurzać się w słowa Kościoła, z moją modlitwą, życiem, cierpieniem, radością, z moją myślą. Jest to droga, która przekształca.”
Jednocześnie papież przypomniał, że liturgia nie jest wspomnieniem minionych wydarzeń, ale jest żywą obecnością tajemnicy paschalnej Chrystusa, która przekracza i jednoczy czasy i przestrzenie.
TŁUMACZENIE:
"Kiedy w refleksji na temat liturgii koncentrujemy naszą uwagę jedynie na tym, jak uczynić ją pociągającą, interesującą i piękną, grozi nam zapomnienie o tym, co istotne: liturgię sprawuje się dla Boga, a nie dla nas samych, jest ona Jego dziełem.”
Benedykt XVI zachęcał, by każdego dnia uczyć się przeżywania świętej liturgii, a zwłaszcza celebracji eucharystycznej, modląc się w „my” Kościoła, który spogląda nie na samego siebie, lecz na Boga, czując się jednocześnie częścią Kościoła żyjącego wszystkich miejsc i wszystkich czasów.
Ojciec Święty prosił tez o modlitwę w intencji rozpoczynającego się Roku Wiary i Synodu Biskupów poświęconego nowej ewangelizacji. Papież przypomniał, że jutro udaje się do Loreto i będzie pielgrzymował śladami bł. Jana XXIII, który przed 50-ciu laty modlił się tam na tydzień przed rozpoczęciem II Soboru Watykańskiego.
TŁUMACZENIE:
„Proszę, abyście włączyli się w moją modlitwę, zawierzając Matce Bożej ważne wydarzenia kościelne, które niebawem będziemy przeżywali - Rok Wiary i Synod Biskupów poświęcony nowej ewangelizacji. Niech Najświętsza Panna towarzyszy Kościołowi w jego misji głoszenia Ewangelii ludziom naszych czasów”.
Benedykt XVI pozdrowił też kapłanów i wiernych Polskiej Misji Katolickiej z całych Niemiec, którzy przybyli w pielgrzymce dziękczynnej za pontyfikat i beatyfikację Jana Pawła II. W wygłoszonej wcześniej katechezie papież zwrócił uwagę na znaczenie liturgii jako szkoły otwartości na autentyczną, modlitewną relację z Bogiem oraz powszechność Kościoła.
Wśród pielgrzymów z Polski uczestniczących w dzisiejszej audiencji ogólnej na pl. św. Piotra był m. in. abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Chorych, jak również wierni z Częstochowy, czy Zgorzelca.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.