7 października rozpoczyna się w Watykanie 13. Zgromadzenie Zwyczajne Synodu Biskupów nt. „Nowa ewangelizacja dla przekazu wiary chrześcijańskiej”.
Weźmie w nim udział 262 ojców synodalnych – powiedział sekretarz generalny Synodu Biskupów, prezentując obrady w watykańskim biurze prasowym. Jest to – zauważył abp Nikola Eterović – najwyższa liczba w dotychczasowej historii Synodu. Najwięcej z nich, bo 103, pochodzi z Europy.
Ponadto w obradach uczestniczyć będzie 45 ekspertów, 49 audytorów oraz 15 delegatów innych chrześcijan, w tym dwaj zwierzchnicy Kościołów: prawosławny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej i anglikański arcybiskup Canterbury Rowan Wiliams.
Będzie też trzech gości specjalnych: przeor ekumenicznej wspólnoty z Taizé, katolik brat Alois, oraz dwaj protestanci, pastor Lamar Vest stojący na czele Amerykańskiego Towarzystwa Biblijnego i prezes Papieskiej Akademii Nauk, szwajcarski mikrobiolog Werner Arber. W sumie, wraz z personelem pomocniczym, jak np. 30 tłumaczy, w Zgromadzeniu weźmie udział ponad 400 osób.
Synod rozpocznie się w niedzielę 7 października Mszą na Placu św. Piotra, podczas której Benedykt XVI ogłosi dwoje nowych doktorów Kościoła, śś. Jana z Avili i Hildegardę z Bingen. 8 października w obrady wprowadzi relator generalny Zgromadzenia, kard. Donald Wuerl z Waszyngtonu. Toczyć się one będą w sesjach ogólnych, które przerwie 11 października Msza na Placu św. Piotra w 50. rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II i 20-lecie Katechizmu Kościoła Katolickiego z rozpoczęciem Roku Wiary.
18 października rozpocznie się praca w grupach językowych, której owocem będą propozycje do posynodalnego dokumentu papieskiego, przyjęte ostatecznie wraz z orędziem końcowym w ostatnim tygodniu Synodu. Wcześniej, w niedzielę 21 października, ojcowie synodalni wezmą udział w kanonizacji siedmiorga błogosławionych.
Synod Biskupów zakończy się Mszą w bazylice watykańskiej 28 października.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.