Camino przez Polskę i Czechy

Pielgrzymkowy Szlak Jakubowy ma ożywić polsko-czeską współpracę turystyczną. Listy intencyjne ws. wytyczenia Śląsko-Morawskiej Drogi, która będzie częścią szlaku, mają podpisać podczas rozpoczętej we wtorek konferencji samorządowcy, parafie i stowarzyszenia.

Śląsko-Morawska Droga św. Jakuba ma być trzecią z opolskich nitek Szlaku św. Jakuba prowadzącego do Santiago de Compostela w Hiszpanii, gdzie według legendy ma się znajdować grób św. Jakuba Większego Apostoła. Szlak ten, po hiszpańsku zwany Camino de Santiago, jest jednym z największych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych.

Niewytyczona jeszcze droga Śląsko-Morawska miałaby prowadzić od Góry św. Anny przez Racibórz, aż po czeską Opawę i Ołomuniec.

Trzydniowa konferencja "Szlaki kulturowe na polsko-czeskim pograniczu Głuchołazy-Ołomuniec 2012", która rozpoczęła się we wtorek w Głuchołazach to pierwszy krok do utworzenia tej drogi. Jak poinformował Łukasz Woźniak z biura prasowego opolskiej diecezji, podczas konferencji samorządowcy, parafie i stowarzyszenia podpiszą listy intencyjne o współpracy na rzecz ożywienia ruchu pielgrzymkowego i turystycznego na pograniczu polsko-czeskim właśnie poprzez Szlak Jakubowy.

Samorządowcy opolscy i przedstawiciele kościoła z Opola i Ołomuńca liczą, że Droga św. Jakuba stanie się produktem turystycznym i ważnym szlakiem pątniczym. Wiceprezydent Opola Krzysztof Początek powiedział, że liczy, iż szlak ten gospodarczo ożywi również miejsca regionu położone na uboczu - poprzez np. rozwój agroturystyki czy małej gastronomii.

Na Opolszczyźnie powstały do tej pory dwie nitki Szlaku Jakubowego: do Góry św. Anny przez Opole, Skorogoszcz do Brzegu. To część drogi Via Regia, która wiedzie od Korczowej przez Przemyśl, Przeworsk, Pilzno, Kraków, Piekary Śląskie aż po Środę Śląską, Legnicę i Zgorzelec. Druga z opolskich tras, Nyska Droga św. Jakuba, wiedzie ze Skorogoszczy przez Nysę do Głuchołaz.

Droga św. Jakuba to pierwszy Europejski Szlak Kulturowym Rady Europy. W 1993 r. została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Szlak nie ma jednej wytyczonej trasy. Do celu można dotrzeć wieloma różnymi szlakami.

Konferencja, która rozpoczęła się we wtorek w Głuchołazach potrwa do czwartku. Kolejne jej sesje odbędą się w Nysie, Opolu i czeskim Ołomuńcu. Spotkanie zorganizowały Diecezja Opolska przy współpracy z Archidiecezją Ołomuniecką i urzędem miasta Opola. Biorą w nim udział naukowcy, przedstawiciele kościoła, samorządowcy i organizacje skupiające miłośników Dróg św. Jakuba.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • mk
  16.10.2012 21:32
  Czegoś tu nie rozumiem. Jakie jest uzasadnienie wytyczenia tej części camino prócz "aktywizacji turystyki"? Czy jest to tylko fragment czy też jest powiązany z dalszą częścią drogi do Santiago? Czy jest jakieś nawiązanie historyczne bo kompletnie nie mam pojęcia
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  19°C Środa
  dzień
  20°C Środa
  wieczór
  16°C Czwartek
  noc
  11°C Czwartek
  rano
  wiecej »