Stolica Apostolska stale popiera międzynarodowe działania mające na celu wykorzenienie ubóstwa – podkreśliła jej delegacja na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych.
W oświadczeniu złożonym w poniedziałek 12 listopada w Nowym Jorku przed komitetem zajmującym się tym problemem przypomniano, że już przed 45 laty Paweł VI w encyklice Populorum progressio wzywał do budowania świata bardziej ludzkiego dla wszystkich, w którym żadne grupy nie rozwijałyby się kosztem innych. Trzy lata temu Benedykt XVI w encyklice Caritas in veritate apelował o „odpowiedzialne sprawowanie władzy nad naturą”. Prosił kraje rozwinięte o ograniczenie zużycia energii i umożliwienie korzystania z jej zasobów narodom, które nie mają do nich dostępu.
W oświadczeniu na forum ONZ Stolica Apostolska zwraca uwagę, że zbliża się rok 2015, w którym miało się osiągnąć Milenijne Cele Rozwoju wyznaczone w roku 2000. Pierwszym z nich jest właśnie wykorzenienie skrajnej nędzy i głodu. W obecnej sytuacji globalnej ich osiągnięcie nie jest łatwe. Watykańska delegacja wskazuje jednak na przykład tych krajów rozwijających, którym udało się w ostatniej dekadzie zredukować ubóstwo. Podkreśla, że w obliczu ostatniego kryzysu finansowego nie wystarcza ożywienie gospodarcze. Trzeba się skupić na potrzebach ludzi najuboższych, poczynając od dostępu do wody pitnej, służby zdrowia i oświaty. W centrum strategii zrównoważonego rozwoju musi stać osoba ludzka i jej wymiar etyczny.
Abp Józef Polak podczas mszy kończącej XII Zjazd Gnieźnieński
Kair liczy na poparcie tej inicjatywy na poniedziałkowym szczycie arabsko-islamskim.
List do uczestników uroczystości w Gietrzwałdzie przysłał prezydent RP Karol Nawrocki.
Bóg - nie, deprawacja - tak. Ale ciągle rodzice mają szansę...
Dzień wcześniej ukraiński wywiad wojskowy (HUR) potwierdził atak na rafinerię ropy w mieście Ufa.
Według armii z około 1 mln osób zamieszkujących Gazę uciekło dotąd około 280 tys.