Archiwum Miłosza trafi do Biblioteki Narodowej

We wtorek odbędzie się przekazanie rękopisów i biblioteki Czesława Miłosza do zbiorów Biblioteki Narodowej, z udziałem ministra Bogdana Zdrojewskiego i syna noblisty Antoniego Miłosza - poinformowało ministerstwo kultury na swojej stronie internetowej.

"Przekazywany zbiór rękopisów zawiera 103 nieznane jeszcze badaczom notatniki, a także m.in. medal Nagrody Nobla" - poinformował resort.

O rozmowach prowadzonych z synem Czesława Miłosza w sprawie przekazania Bibliotece Narodowej archiwum noblisty, które znajduje się w Stanach Zjednoczonych, informowała w lipcu ubiegłego roku na posiedzeniu sejmowej komisji kultury dyrektor Departamentu Mecenatu Państwa w resorcie kultury Zina Jarmoszuk.

Decyzją Czesława Miłosza ogromna większość jego dokumentów trafiła do Beinecke Library na Uniwersytecie Yale, w której zbiorach są też archiwa innych polskich pisarzy m.in. Witolda Gombrowicza, Aleksandra Wata, Konstantego Jeleńskiego. Archiwum Miłosza zawiera rękopisy i maszynopisy utworów, dokumenty, fotografie, listy, teksty wykładów, referatów, przemówień.

Drugi co do wielkości zbiór dokumentów związanych z Miłoszem posiada Archiwum Instytutu Literackiego "Kultura" w Maisons-Laffitte, a trzeci - Biblioteka Narodowa, w której zbiorach są m.in. jego listy do Zbigniewa Herberta, Oli Watowej, Leszka Kołakowskiego, Tadeusza Brezy, Antoniego Słonimskiego, Kazimierza Wierzyńskiego, Aleksandra Janty-Połczyńskiego, rodziny Micińskich, Ryszarda Matuszewskiego.

Biblioteka Narodowa stara się systematycznie powiększać swoje zbiory miłoszowskie. Na przykład w 2010 roku zostały zakupione na aukcjach listy Czesława Miłosza do jego przyjaciela i poety Marka Skwarnickiego oraz listy do Niki Kłossowskiej-Wohlman, przyjaciółki poety z lat wileńskich. W 2011 roku, który obchodzony był jako Rok Miłosza, zbiory Biblioteki Narodowej wzbogaciły się o autografy utworów poetyckich Czesława Miłosza, jego listy do przyjaciół oraz o archiwum rodzinne Miłoszów.

W 2011 roku Biblioteka Narodowa nabyła również tzw. czarny zeszyt przygotowany przez Miłosza w 1964 roku, zawierający autografy 35 utworów poetyckich oraz autografy przekładów 28 wierszy innych poetów, które zostały w całości ogłoszone po jego śmierci w tomie "Wiersze i ćwiczenia" (Świat Książki, 2008).

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12°C Czwartek
noc
13°C Czwartek
rano
20°C Czwartek
dzień
20°C Czwartek
wieczór
wiecej »