Reklama

Górnicy pielgrzymowali na Jasną Górę

3 tys. osób zgromadziła w niedzielę na Jasnej Górze 22. Pielgrzymka Górników. Do Częstochowy przyjechali górnicy wydobywający węgiel kamienny i brunatny, a także rudy cynku i ołowiu, siarkę i ropę naftową. Przybyły też rodziny górnicze, emeryci i renciści.

Reklama

Górnicy przyjeżdżają co roku do Częstochowy przed ich tradycyjnym świętem - Barbórką, obchodzonym 4 grudnia.

"Modlimy się przede wszystkim o bezpieczną pracę, o utrzymanie miejsc pracy, o rozwój polskiego górnictwa - ale bezpieczna praca jest najważniejsza" - powiedział, cytowany przez Biuro Prasowe Jasnej Góry, Kazimierz Grajcarek, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSSZ "Solidarność".

"My robimy, co możemy ze swojego ludzkiego poziomu, żeby zapewnić górnikom bezpieczną pracę, natomiast w walce z naturą nie zawsze człowiek zwycięży, a bez pomocy Boskiej na pewno nie. Dlatego jest to tradycją, że jeśli tylko mogę, to uczestniczę razem z moimi górnikami w takiej pielgrzymce, raz do roku przed Barbórką" - dodała prezes Kompanii Węglowej Joanna Strzelec-Łobodzińska.

Oceniła, że mimo ostatnich, bardzo dobrych wyników ekonomicznych, obawy budzą głoszone w Unii Europejskiej pomysły "dekarbonizacji". Szef górniczej Solidarności Jarosław Grzesik przypomniał, że mimo zamknięcia blisko połowy kopalń w ostatnich latach, węgiel w dalszym ciągu jest w Polce podstawowym nośnikiem energii, napędza całą gospodarkę i ogrzewa domy.

"Unii Europejskiej też węgiel jest potrzebny, ale Unia prowadzi troszkę inną politykę jeśli chodzi o węgiel. Nieszczęsny pakiet klimatyczny, który jest w zasadzie siłą wdrażany w krajach członkowskich, doprowadzi niestety do tego, że nasz kraj zubożeje, ale z czasem społeczeństwa w całej Unii również odczują ten problem, bo Unia stanie się niekonkurencyjna ze względu na to, że będzie wytwarzała energię kilkakrotnie droższą niż cały świat" - ocenił Grzesik.

Pielgrzymka rozpoczęła się nieopodal Jasnej Góry, przy kościele pw. św. Barbary, patronki górników, gdzie górniczą brać powitał o. Ryszard Bortkiewicz, proboszcz parafii. Stamtąd pielgrzymi wyruszyli do jasnogórskiego sanktuarium. Przy pomniku Prymasa Tysiąclecia delegacje górników złożyły kwiaty. Kolejnym punktem pielgrzymki była Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich.

W południe w Kaplicy Matki Bożej rozpoczęła się msza św., podczas której wystawiono kilkadziesiąt pocztów sztandarowych. Eucharystii przewodniczył biskup gliwicki Jan Kopiec. Słowa powitania skierował do pielgrzymów o. Jan Zinówko. "Górnik to człowiek o twardych dłoniach, ale o szlachetnym sercu" - mówił zakonnik. Pielgrzymom towarzyszyła Górnicza Orkiestra Dęta "Bytom" pod dyrekcją Marcina Walisko. Organizatorem pielgrzymki był Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ "Solidarność".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Niedziela
rano
3°C Niedziela
dzień
4°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
wiecej »

Reklama