W liście na rocznicę powstania rozgłośni, jej założyciel napisał, by „słuchacze Radia Maryja stali się bardziej uczniami Chrystusa, ewangelicznymi siewcami”
Główne obchody z okazji 21. rocznicy powstania Radia Maryja odbędą się w sobotę, 1 grudnia, w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu. Jak co roku do Torunia przybędą tysiące wiernych słuchaczy z całej Polski i z zagranicy. Rocznicowe spotkanie radiowej rodziny staje się okazją do wielkiego dziękczynienia za dar: „katolickiego głosu w naszych domach”. Coroczne dziękczynienie wpisuje się także w wypowiedziane kilkanaście lat temu przesłanie Ojca Świętego Jana Pawła II: „Ja Panu Bogu codziennie dziękuję, że jest w Polsce takie radio i że się nazywa Radio Maryja”.
„Rocznica to przede wszystkim dziękczynienie” – podkreśla dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk. Jednocześnie dodaje, że wielkim pragnieniem jest to, aby „wszyscy słuchacze Radia Maryja stali się bardziej uczniami Chrystusa, ewangelicznymi siewcami”. […] „Uczeń idzie dalej – swoim przykładem i słowem naucza innych – tego właśnie dziś potrzebuje Polska”. Dyrektor Radia Maryja akcentuje, że w obliczu walki z katolickim narodem – nasza Ojczyzna „potrzebuje ludzi mocnych – z sumieniem, rozumem i bez żadnych lęków”.
Centralnym punktem uroczystości rocznicowych będzie Msza św. koncelebrowana o godz. 15:30 pod przewodnictwem biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego. Homilię wygłosi bp Ignacy Dec, ordynariusz diecezji świdnickiej. Wcześniej, od godz. 9:00 rozpoczną się rozmowy pracowników rozgłośni z pielgrzymami, którzy będą odwiedzać główną siedzibę Radia Maryja, kampus akademicki Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej oraz budowę świątyni – Wotum Wdzięczności za Ojca Świętego Jana Pawła II. O godz. 12.30 w toruńskim Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, w kościele św. Józefa zostanie odmówiony różaniec. O 13.30 rozpocznie się koncert Zespołu Muzyki Sakralnej LUMEN oraz koncert orkiestry koncertowej „Victoria” – „W hołdzie bł. Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II”. Następnie o godzinie 15:00 pielgrzymi będą się modlić Koronką do Miłosierdzia Bożego.
W zeszłym roku Radio Maryja obchodziło jubileusz XX rocznicy swojego powstania. Z tej okazji Ojciec św. Benedykt XVI przekazał specjalne przesłanie, w którym dziękował Radiu Maryja za 20 lat ofiarnej misji ewangelizacyjnej. Wyraził radość, że dzięki Radiu Maryja i Telewizji Trwam Jego podróże apostolskie, audiencje środowe i inne wystąpienia, mogą być odbierane w Polsce w języku ojczystym. „Jest to wyraźny wkład, w przybliżanie Misji Piotrowej w waszym kraju i wśród waszych rodaków na obczyźnie” – napisał Ojciec Święty. Papież pozdrowił także Rodzinę Radia Maryja uczestniczącą w XX jubileuszowej lipcowej pielgrzymce słuchaczy na Jasną Górę oraz podczas listopadowej pielgrzymki do Watykanu.
Radio Maryja cenił i umacniał także Jan Paweł II. To On wyznaczył toruńskiej rozgłośni szczególne zadanie, które pomimo zmieniającej się sytuacji społecznej i ekonomicznej jest konsekwentnie realizowane. „Moi drodzy, zadaniem Radia Maryja jest ewangelizacja, to znaczy rozprzestrzenianie Bożego Orędzia Zbawienia, głoszenie Dobrej Nowiny i dzielenie się nią z każdym człowiekiem dobrej woli” – mówił Jan Paweł II. (Watykan, 29 marca 1995). Papież zwracał także uwagę, że „cenny wkład Radia Maryja w dzieło nowej ewangelizacji buduje rodzinę „Bogiem silną”, wychowuje społeczeństwo, a zwłaszcza młode pokolenie do cywilizacji miłości” (Watykan, 23 marca 1994r).
Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r. w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycje docierały tylko do słuchaczy w Toruniu, Bydgoszczy i okolicznych miejscowości. Obecnie fale Radia Maryja przekraczają granice oceanu, co ma ogromne znaczenie dla Polonii. Poprzez Internet i nadawanie satelitarne radio słyszalne jest praktycznie na całym świecie.
Uroczystości rocznicowe odbędą się także w Bydgoszczy, w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – 8 grudnia o godzinie 17:00, w kościele Matki Bożej Fatimskiej.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.