Minister zdrowia: będą zmiany

Decentralizacja NFZ, odrębna instytucja wyceniająca świadczenia, wprowadzenie dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeń i premiowanie kompleksowej opieki pacjentów w szpitalach - takie zmiany zapowiedział w rozmowie z PAP minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Arłukowicz podkreślił, że rozwiązania, które proponuje, mają na celu stopniową reformę systemu ochrony zdrowia. "Zmian nie można dokonywać rewolucyjnie, ale ewolucyjnie" - dodał.

Minister zdrowia podkreśla, że NFZ zostanie zdecentralizowany, zlikwidowana będzie jego centrala. Funkcjonować ma odrębna instytucja dokonująca wyceny świadczeń. "Nie może być tak, że NFZ ustala ceny świadczeń i jednocześnie je kontraktuje oraz kontroluje ich wykonywanie" - powiedział Arłukowicz.

Dodał, że reforma NFZ ma celu zwiększenie wpływu regionów na kształtowanie lokalnej polityki zdrowotnej i wydawanie pieniędzy na świadczenia zdrowotne. Arłukowicz poinformował, że projekt ustawy ws. reformy NFZ zostanie zaprezentowany w nowym roku.

Minister poinformował, że zmieniane są także zasady kontraktowania. "Premiujemy tych świadczeniodawców, którzy zapewniają pacjentom kompleksową opieką, odpowiednią diagnostykę i leczenie. Wprowadzamy weryfikację jakości i skuteczności udzielanych świadczeń" - podkreślił.

"Przeprowadzamy także zmiany w instytutach medycznych. Muszą być one sprawniej zarządzane, by dostęp do świadczonych przez nie usług nie był zagrożony" - podkreślił Arłukowicz. "Szpitale muszą dokonywać całorocznego planowania świadczeń, nie może być tak, że pod koniec roku ograniczane są przyjęcia pacjentów" - dodał.

Dodał, że kolejnym krokiem ma być wprowadzenie dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych; w resorcie trwają prace nad tym rozwiązaniem. "Ważne jest, by powstał system, który sprawi, że zmiany w funkcjonowaniu NFZ i dodatkowe ubezpieczenia doprowadzą do wzrostu jakości leczenia" - powiedział.

Minister podkreślił, że do poprawy sytuacji w ochronie zdrowia przyczyni się także jej informatyzacja. Arłukowicz przypomniał, że już za miesiąc ruszy elektroniczny systemu potwierdzania ubezpieczenia zdrowotnego, który umożliwi weryfikację uprawnień pacjentów nad podstawie numeru PESEL. W ocenie ministra ma to ułatwić rejestrację w placówkach medycznych zarówno pacjentom, jak i pracę lekarzom.

Arłukowicz przypomniał, że od 2014 r. mają zostać wprowadzone karty ubezpieczenia zdrowotnego dla pacjentów i lekarzy. "Na karatach zawarte będą wszystkie informacje dotyczące historii choroby, wykonywanych zabiegów" - powiedział.

Jego zdaniem problem kolejek do lekarzy rozwiąże zwiększenie liczby lekarzy specjalistów. "Potrzebne są zamiany w kształceniu młodych lekarzy, przygotowujemy rozwiązanie, które uproszczą dostęp do specjalizacji, a ty samym zwiększymy liczę specjalistów" - dodał. Minister chce również zwiększyć rolę lekarzy rodzinnych w diagnozowaniu i leczeniu chorób przewlekłych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
0°C Niedziela
rano
5°C Niedziela
dzień
6°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
wiecej »