Język migowy na studiach

Od 2014 roku studenci Uniwersytetu Śląskiego będą się uczyć języka migowego - poinformowało w czwartek biuro prasowe uczelni. Zajęcia będą się odbywały na wydziale filologicznym, który podejmuje współpracę w tym zakresie z uniwersytetem w Lancashire w Wielkiej Brytanii.

W ramach zajęć studenci programów tłumaczeniowych filologii angielskiej poznają techniki tłumaczenia z polskiego języka migowego na brytyjski język migowy oraz z brytyjskiego na polski.

"Różnice pomiędzy językami migowymi w Polsce i Wielkiej Brytanii są duże. Nawet w samej Wielkiej Brytanii język migowy ma wiele odmian regionalnych, przy czym londyński system znaków jest powszechnie - choć niesłusznie - wyżej ceniony, posiada wyższy status niż pozostałe. W Polsce aż takiego zróżnicowania nie ma" - powiedział PAP pomysłodawca wprowadzenia języka migowego na zajęciach prof. Andrzej Łyda z Instytutu Języka Angielskiego.

Studenci w ramach trwającego pół roku kursu, który będzie realizowany w trakcie tzw. modułu tłumaczenia środowiskowego będą mieli okazję współpracować ze specjalistami w tej dziedzinie. Polskiego języka migowego będą uczyć eksperci i praktycy, w tym tłumacze przysięgli; z kolei brytyjskiego specjaliści współpracujący z University of Central Lancashire w Wielkiej Brytanii.

Prof. Łyda dodał, że zapotrzebowanie na specjalistów w zakresie tłumaczenia migowego są w kraju duże. Wynikają zarówno z zaniedbań w kształceniu tłumaczy środowiskowych, których umiejętności umożliwiają komunikację takich grup, jak np. niepełnosprawnych słuchowo czy nie władających językiem polskim imigrantów, z instytucjami publicznymi.

Obecnie jedna z jego doktorantek pracuje nad rozprawą o roli tłumacza w relacjach między imigrantami a instytucjami typu szpitale, policja i urzędy. "Przed rokiem 90. nie było problemu imigrantów w Polsce, problem komunikacyjny osób niesłyszących również był skrzętnie pomijany. Nie wykształciły się więc praktycznie żadne instytucje, które mogłyby pośredniczyć w kontakcie tych grup ze służbą zdrowia, sądami czy urzędami. Specjalistów w tym zakresie jest naprawdę niewielu" - wyjaśnia Łyda.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6
15°C Piątek
wieczór
10°C Sobota
noc
5°C Sobota
rano
4°C Sobota
dzień
wiecej »