Budowa szopek bożonarodzeniowych dla dzieci ze świetlic środowiskowych, tworzenie gipsowych odlewów o tematyce świątecznej dla szkół i gazetek o genezie świąt - to niektóre formy przedświątecznej działalności osadzonych w małopolskich aresztach i zakładach karnych.
"Chociaż w jednostkach penitencjarnych nie ma mowy o stworzeniu autentycznego klimatu świątecznego, bo wszystko, co się tam dzieje musi respektować względy bezpieczeństwa, więziennicy starają się, aby ten czas był również wyjątkowy dla osób pozbawionych wolności" - powiedział PAP rzecznik Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej kpt. Tomasz Wacławek.
Dlatego w zakładach penitencjarnych w okresie świątecznym przygotowywane są konkursy o tematyce świątecznej, wieczory kolęd i spotkania, a osadzeni starają się o świąteczny wystrój cel, sal widzeń i więziennych kaplic. Mogą też liczyć na częstszy kontakt z kapelanami oraz przedstawicielami związków wyznaniowych.
W wigilię w areszcie śledczym na Montelupich w Krakowie o godz. 15 odbędzie się msza pasterska w kaplicy z udziałem zespołu muzycznego. Będzie w niej uczestniczyło kilkudziesięciu skazanych, pozostali będą mogli jej wysłuchać przez radiowęzeł. "12 grudnia odbyła się spowiedź, uczestniczyło w niej dziesięciu księży. Osadzeni, którzy czuli taką potrzebę, chętnie korzystali z tej możliwości; innych namawiałem, by po prostu odbyli rozmowę z księżmi, wśród których byli psychologowie, socjolodzy" - powiedział PAP kapelan aresztu ks. Antoni Stachura.
Kpt. Wacławek przyznaje, że "wigilijny wieczór i Święta Bożego Narodzenia to dla funkcjonariuszy Służby Więziennej i innych formacji mundurowych czas dodatkowych obowiązków". Dotyczą one właściwego przygotowania do świąt w zakładach karnych i aresztach śledczych, zwiększonej liczby widzeń, przyjmowanych paczek, listów i kart świątecznych, najróżniejszych próśb oraz wniosków. Jak dodał, w tym okresie potrzebna jest też zwiększona czujność w związku z możliwością wystąpienia sytuacji kryzysowych, wynikających z nastrojów osadzonych, możliwą nostalgią, depresją i załamaniami. Wtedy właśnie najbardziej odczuwają oni samotność i brak rodziny.
Okres świąteczny jest także okazją do działań na rzecz integracji rodzin poprzez organizowane spotkania bożonarodzeniowe, dłuższe widzenia, możliwość wspólnego zjedzenia świątecznego posiłku.
W Areszcie Śledczym w Krakowie-Podgórzu spotkanie opłatkowe odbyło się w ramach programu readaptacji społecznej Tradycja. W grudniu więźniowie budowali szopki bożonarodzeniowe dla dzieci ze świetlic środowiskowych lub domów dziecka, zbierali zabawki dla domów dziecka.
W tarnowskim zakładzie karnym spotkanie opłatkowe z rodzinami odbyło się w połowie grudnia. Planowane jest jeszcze m.in. przedstawienie pt. "Teatrzyk" w wykonaniu więziennego teatru "Skazani na Sukces".
W zakładzie karnym w Wadowicach osadzeni wykonują odlewy gipsowe o tematyce świątecznej, które zostaną przekazane do szkół dla dzieci. Ponadto będą wspomagać Małą Orkiestrę Wielkiej Pomocy z Oświęcimia.
Z kolei w Trzebini więźniowie wykonali gazetki edukacyjne dotyczące genezy Świąt Bożego Narodzenia i zabawki dla swoich dzieci. W święta planowana jest wizyta aktorów z teatru Kurtyna z Krakowa.
W zakładzie karnym w Tarnowie Mościcach przewidziany jest koncert kolęd przygotowanych przez więzienną grupę teatralną "Trubadur". W odświętnie przystrojonej kaplicy więziennej tradycyjnie jak co roku odbędzie się pasterka odprawiona przez księdza kapelana.
W zakładzie karnym w Nowej Hucie w okresie świąt planowane jest spotkanie opłatkowe oraz rozdanie paczek dla samotnych skazanych i uroczysta kolacja wigilijna. Będzie też koncert zespołu muzycznego dla aresztantek, wieczór kolęd przygotowanych przez skazane i wizyta duszpasterska ks. biskupa Grzegorza Rysia. Podobne spotkania odbędą się w zakładach karnych w Nowym Sączu i w Nowym Wiśniczu.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.