Ojciec Święty wyraził wdzięczność Korpusowi Żandarmerii Państwa Watykańskiego za pełnioną służbę. Jednostka ta odpowiada, wraz z Gwardią Szwajcarską, za bezpieczeństwo Następcy św. Piotra.
Komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej głosi, że Benedykt XVI, przyjmując 11 stycznia wieczorem na audiencji żandarmów i strażaków, pragnął wyrazić im swe uznanie za ich pracę w minionym roku, kiedy musieli stawić czoła szczególnie trudnym wyzwaniom. Papież wyraził uznanie dla dyskretnego, kompetentnego, skutecznego i naznaczonego poświęceniem sposobu pracy żandarmów watykańskich. Zaznaczył, że sam jest naocznym świadkiem ich trudu, służącego spokojnemu biegowi życia codziennego i uroczystości religijnych odbywających się na terenie Państwa Watykańskiego. Zachęcił, aby w każdym pielgrzymie czy turyście starali się dostrzec brata, którego Bóg stawia na ich drodze, aby uprzejmie go przyjmowali, pomagając mu, na ile jest to możliwe.
Benedykt XVI podkreślił również znaczenie dobrych relacji między członkami korpusu i wspomniał o trosce o budowanie wzajemnego zaufania. Zwrócił także uwagę „stróżów porządku” na konieczność osobistego rozwoju duchowego i konsekwentnego świadczenia wiary chrześcijańskiej w każdym środowisku.
Nawiązując do obecnego okresu liturgicznego, kiedy rozważamy wejście Syna Bożego w ludzkie dzieje, Ojciec Święty wskazał, że pomaga on w rozpoznaniu Bożego działania w życiu codziennym. Boża Opatrzność kieruje wszystkim z mądrością i miłością – podkreślił papież. Zapewnił watykańskie organa bezpieczeństwa o swej wiernej modlitwie w intencji każdego z funkcjonariuszy i ich rodzin.
Korpus Żandarmerii Państwa Watykańskiego istnieje od 1816 roku, a jego zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa i prewencji. Będąc odpowiednikiem policji, ochrania terytorium Watykanu, w tym obszary eksterytorialne. Do zadań Żandarmerii należy także pomoc w dochodzeniach, kiedy zaistnieje taka konieczność. W działaniach tych współpracuje, oprócz Gwardii Szwajcarskiej, także z włoską policją państwową, która kontroluje Plac św. Piotra. W jej obrębie istnieją także dwa oddziały specjalne: szybkiej interwencji i antyterrorystyczny.
Generalnym inspektorem, czyli dowódcą Korpusu Żandarmerii Państwa Watykańskiego, jest obecnie 50-letni gen. Domenico Giani. Stoi on na czele Dyrekcji Służb Bezpieczeństwa i Obrony Cywilnej, której podlegają również strażacy watykańscy. Żandarmeria watykańska liczy około 130 funkcjonariuszy. Wstąpić do niej mogą kawalerowie, po ukończeniu zasadniczej służby wojskowej, między 21. a 25. rokiem życia, mający minimum 178 cm wzrostu, z wykształceniem co najmniej średnim, wierzący i praktykujący katolicy, obywatele włoscy.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.