Znajdź w internecie historię swojej kamienicy.
Zabytkowe kamienice, wille, hotel i browar znalazły się w powstałej właśnie Cyfrowej Bibliotece Bytomskiej Architektury. Można ją znaleźć pod adresem www.architekturabytomia.org.
Biblioteka zawiera plan miasta z historycznymi nazwami ulic z 1927 r., biogramy ważniejszych osób, a także listę kamienic z opisami. Są tam informacje o tym, kiedy kamienica powstała, kto był inwestorem, kto ją zaprojektował, jakie przekształcenia własnościowe przechodziła, co się w niej zmieniało i jakie mieściły się tu sklepy, przedsiębiorstwa, restauracje. Oprócz archiwalnych projektów architektonicznych i zdjęć, zamieszczono również współczesne zdjęcia obrazujące obecny stan kamienic.
Projekt zrealizowali Karolina i Piotr Jakoweńko, Marek Wojcik i Jacek Maniecki. Głównym źródłem informacji dla jego twórców były akta dawnej niemieckiej policji budowlanej znajdujące się w bytomskim Archiwum Miejskim. Obecnie Cyfrowa Biblioteka obejmuje 50 budynków. Docelowo ma się w niej znaleźć ok. 4,5 tys. budynków z różnych części miasta. Autorzy projektu mają nadzieję, że bibliotekę będą współtworzyć mieszkańcy, którzy podzielą się informacjami lub archiwaliami na temat poszczególnych obiektów.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.