Jeremiasz

Już pierwsza scena filmu, ukazująca odnalezienie w remontowanej świątyni zagubionej księgi prawa, nakręcona jest tak, jakby to Indiana Jones odkrywał jakiś dawno zaginiony skarb.

Palące się pochodnie, aura tajemniczości, stare wnętrze, kojarzące się w pierwszej chwili z grobowcem… - w kilku początkowych ujęciach reżyser Harry Winer zdołał wykreować na ekranie niezwykły, biblijny świat, w którym widzom będzie dane przebywać przez kolejne półtorej godziny seansu. Seansu pełnego prorockich wizji, snów, ale i dramatycznych zdarzeń. Wszak to czasy, w których Jerozolimie zagrażał zarówno Egipt, jak i Babilonia.

Winer pokazuje święte miasto – które na początku oglądamy oczyma młodego Jeremiasza - niczym baśniową twierdzę. „Jerozolima jest dumą naszego ludu i światłem dla wszystkich mieszkańców ziemi” – mówi jeden z bohaterów. Wkrótce jednak u jej bram pojawi się Nabuchodonozor wraz ze swą armią, a proroctwa dorosłego już wtedy Jeremiasza – wzywające do poddania się Babilończykom – przez wielu odebrane zostaną jako tchórzostwo, a nawet zdrada.

W roli niezrozumianego, odrzuconego, ale przecież i niezwykle charyzmatycznego, nieugiętego proroka oglądamy Patricka Dempsey, którego z pewnością kojarzą wszyscy fani serialu „Chirurdzy”. Na ekranie partnerują mu m.in. Leonor Varela (swego czasu zagrała Kleopatrę w dwuczęściowej produkcji Franca Roddama) oraz Olivier Reed, który dla wielu pokoleń widzów jest po prostu Atosem (aktor wcielał się w rolę tego dumasowskiego muszkietera kilkakrotnie).

"Przesłanie filmu nakręconego w plenerach marokańskiego Quarzazate jest wyraziste. Z jednej strony jest to opowieść o człowieku, który wbrew wszystkim nieugięcie głosi swoje proroctwa, a z drugiej o tym, że nie wystarczy tylko słuchać, by odkryć prawdę. Należy nauczyć się słuchać i przyjmować do wiadomości również to, co nam się nie podoba. Inaczej konsekwencje mogą okazać się tragiczne" - pisał o te produkcji na łamach "Gościa Niedzielnego" Edward Kabiesz.

*

Tekst z cyklu ABC filmu biblijnego

«« | « | 1 | » | »»
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
11°C Sobota
rano
14°C Sobota
dzień
14°C Sobota
wieczór
13°C Niedziela
noc
wiecej »