Podczas dyskusji panelowej “Wartość dialogu – dialog wartości” 21 lipca w Warszawie przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej powiedział, że lewica i chrześcijaństwo mają wspólną wartość – ochronę godności człowieka. Zdaniem Millera, “myśl społeczna katolicyzmu i chrześcijaństwa oraz myśl programowa lewicy znajdują się bardzo blisko siebie”. Jako próbę wciągnięcia ludzi wierzących w działa
Jako próbę wciągnięcia ludzi wierzących w działalność SLD ocenił minister sprawiedliwości Stanisław Iwanicki wypowiedzi Leszka Millera na temat katolicyzmu i lewicy podczas dyskusji panelowej “Wartość dialogu – dialog wartości”.
Podczas dyskusji 21 lipca w Warszawie przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej powiedział, że lewica i chrześcijaństwo mają wspólną wartość – ochronę godności człowieka. Zdaniem Millera, “myśl społeczna katolicyzmu i chrześcijaństwa oraz myśl programowa lewicy znajdują się bardzo blisko siebie”.
Następnego dnia minister sprawiedliwości Stanisław Iwanicki w rozmowie z radomskim Radiem Ave skomentował tę wypowiedź jako element kampanii wyborczej i “próbę wciągnięcia ludzi wiary w działalność SLD”. Zauważył, że opinia Millera służyła pozyskaniu tych, którzy ze względów światopoglądowych nigdy nie głosowali na SLD. “To nic innego, jak tylko wielka manipulacja – ocenił. – Albo przyjmuje się wszystkie zasady wiary jako aksjomat, albo ich się wcale nie przyjmuje. Ktoś, kto chciałby weryfikować dekalog, popełniłby błąd, więcej nawet – grzech, wobec Tego, w którego wierzy”.
“Z Bogiem się nie handluje, nawet powołując się na godność człowieka” – mówił dalej szef resortu sprawiedliwości. Wyraził wątpliwość, czy większość SLD zgadza się z zasadami życia publicznego opartymi na wierze. “Dlaczego w mediach związanych z SLD widać wciąż napastliwy i nie mieszczący się w żadnych regułach kultury atak na ludzi Kościoła?” – argumentował minister. “Jak można mówić o obronie godności człowieka, jeśli jednocześnie głosuje się za aborcją i pornografią?” – pytał retorycznie minister sprawiedliwości.
Wcześniej uwolniono trzech Izraelczyków, którzy przez 484 dni byli przetrzymywani w Strefie Gazy.
Co najmniej 54 osoby zginęły, a 158 zostało rannych w ostrzale artyleryjskim targu.
Zastąpił bp. dr. Mariana Niemca, który sprawował ten urząd w latach 2014-2024.
Są zniszczenia w obwodach zaporoskim, odeskim, sumskim, charkowskim, chmielnickim i kijowskim.