Reklama

Grabarka: jedność Kościołów prawosławnych

Święto Przemienienia Pańskiego obchodzone przez wiernych prawosławnych 19 sierpnia w Grabarce, stało się okazją do podkreślenia jedności Kościoła prawosławnego w Aleksandrii i w Polsce. Przybyłego do “prawosławnej Częstochowy” patriarchę Aleksandrii i całej Afryki Piotra VII powitał w Grabarce metropolita Cerkwi prawosławnej w Polsce abp Sawa. W uroczystości wziął również udział katolicki biskup d

Reklama

Święto Przemienienia Pańskiego obchodzone przez wiernych prawosławnych 19 sierpnia w Grabarce, stało się okazją do podkreślenia jedności Kościoła prawosławnego w Aleksandrii i w Polsce. Przybyłego do “prawosławnej Częstochowy” patriarchę Aleksandrii i całej Afryki Piotra VII powitał w Grabarce metropolita Cerkwi prawosławnej w Polsce abp Sawa. W uroczystości wziął również udział katolicki biskup drohiczyński Antoni Pacyfik Dydycz oraz lwowski arcybiskup Augustyn z Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. Przybyło 20 tys. pielgrzymów.
Zwierzchnicy Kościołów prawosławnych w Aleksandrii i w Polsce obdarowali się panegijami, tzn. małymi ikonami z wizerunkiem Matki Bożej z Dzieciątkiem oraz krzyżami biskupimi. Piotr VII wręczył ponadto abp. Sawie dary będące kopiami skarbów przechowywanych w patriarchacie aleksandryjskim.
Metropolita Sawa, witając Piotra VII podkreślił, że prawosławny głos na ziemi afrykańskiej słyszany jest dzięki Kościołowi w Aleksandrii, który jest najbardziej misyjnym Kościołem prawosławnym. Przypomniał, że Aleksandria zdołała zachować wielką skarbnicę wiary prawosławnej. Chrystianizacja Aleksandrii dokonała się w I w. Patriarcha Aleksandrii jest bezpośrednim następcą św. Marka Ewangelisty, który założył stolicę biskupią w tym mieście. Aleksandria zasłynęła w historii chrześcijaństwa swoją szkołą katechetyczną, wielkimi teologami. Jak podkreślił abp Sawa, dzisiejszy świat wzorce życia pustelniczego i monastycznego zawdzięcza uporczywej pracy duchowej i nieustannej modlitwie św. Antoniego, św. Makarego Egipskiego, św. Onufrego Wielkiego i wielu innym. Abp Sawa zwrócił uwagę, że bronią przeciwko niezrozumiałym działaniom religijnym samozwańczych ugrupowań kościelnych jest liturgiczny wymiar spotkania w Grabarce. Jego zdaniem siła i moc prawosławia zawarta jest m.in. we wspominaniu podczas świętej liturgii imion kanonicznych zwierzchników prawosławnych kościołów lokalnych. Metropolita podkreślił, że choć Kościół prawosławny jest mniejszością w Polsce, zawsze głosił światu zbawienną prawdę o swojej wierze. “Będąc niejednokrotnie doświadczany, zawsze podnosił się ze zgliszcz i nigdy nie przestawał mieć nadziei w Bogu. Tak jest dzisiaj, tak było zawsze i tak będzie w przyszłości, gdyż wierzymy, że Bóg jest z nami” – stwierdził.
Patriarcha Piotr powiedział, że wspólnie sprawowana w Grabarce Eucharystia stała się okazją do podkreślenia jedności bratnich Kościołów autokefalicznych oraz manifestacją “duchowego procesu globalizacji”. Jego przejawem jest właśnie świadectwo jedności obu Kościołów. Według niego Kościół prawosławny, wydając się zróżnicowany kulturowo i narodowościowo, paradoksalnie jest w swej istocie doskonałym przykładem jedności dla dzisiejszego, podzielonego świata dążącego do rozłamów. Kościół prawosławny w Polsce jest mniejszością, dlatego tym bardziej powinniście stać się większością pod względem pozytywnych wartości – wezwał zwierzchnik Kościoła w Aleksandrii pielgrzymów przybyłych mimo trzydziestostopniowego upału.
Na zakończenie abp Sawa wezwał wiernych do modlitwy za rządzących obu Kościołami.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
4°C Niedziela
dzień
5°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
2°C Poniedziałek
rano
wiecej »

Reklama