XXI Pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

Ponad tysiąc abstynentów zrzeszonych w Krucjacie Wyzwolenia Człowieka – ruchu społecznym założonym przez ks. Franciszka Blachnickiego pielgrzymowało w dniach 8-9 września już po raz 21 do Niepokalanowa.

Ponad tysiąc abstynentów zrzeszonych w Krucjacie Wyzwolenia Człowieka – ruchu społecznym założonym przez ks. Franciszka Blachnickiego pielgrzymowało w dniach 8-9 września już po raz 21 do Niepokalanowa.

– Musimy zastanowić się nad nazwą naszej pielgrzymki – jest już nie tylko krajową – przyjechało do nas kilkadziesiąt osób z Ukrainy i ze Słowacji. Tam również działa Krucjata – powiedział na rozpoczęcie pielgrzymki krajowy moderator KWC ks. Piotr Kulbacki.

W sobotnie przedpołudnie w Niepokalanowie spotkali się członkowie diakonii społecznych ruchu oazowego: wyzwolenia, życia, narodu. Po wspólnej modlitwie “Koronką do Miłosierdzia Bożego” pielgrzymi wysłuchali katechezy franciszkanina br. Iwa Achtelika, który opowiedział o życiu i działalności św. Maksymiliana Kolbego, patrona KWC. “Był człowiekiem wymagającym, praktykował to, czego nauczał, zaś siły czerpał z modlitwy i od Niepokalanej, którą ukochał miłością oblubieńczą” – mówił.

Pierwszy dzień pielgrzymki zakończyło wieczorne nabożeństwo zwane “misterium znaków KWC”. Zaprezentowane zostały na nim rozważania dotyczące symboliki kościoła-wotum pw. Matki Kościoła Jutrzenki Wolności w Katowicach, który wybudowano jako dziękczynienie za dar wyzwolenia narodu.

Później, chętni mogli wziąć udział w nocnym czuwaniu modlitewnym w bazylice lub w otwartym mityngu Anonimowych Alkoholików. “On szedł do pracy, a ja po piwo – razem poszliśmy do kościoła” “Wyleczyłem ducha – teraz jestem człowiekiem trzeźwym”, “Pan Bóg dał mi głód wolności” – to fragmenty świadectw członków KWC oraz Anonimowych Alkoholików wygłoszone podczas Drogi Krzyżowej, którą odprawiono w niedzielę na terenie klasztoru oo. franciszkanów.

Pielgrzymka zakończyła się Eucharystią celebrowaną przez moderatora krajowego KWC ks. Piotra Kulbackiego. Zachęcił on członków ruchu do podjęcia nowych wyzwań, jakie niesie XXI wiek. “Trzeba, aby chrześcijanin odkrywał swoje powołanie do tego, by bezinteresownie nieść pomoc bliźniemu, by być z cierpiącym człowiekiem – wtedy nasze życie będzie darem” – mówił. Słowa podziękowania skierował do pielgrzymów obecny na Mszy św. sekretarz Apostolstwa Trzeźwości przy Episkopacie Polski ks. prałat Henryk Korża.

Krucjata Wyzwolenia Człowieka została powołana przez ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu Światło-Życie w 1978 roku, w odpowiedzi na apel Jana Pawła II skierowany do Polaków u progu pontyfikatu, aby przeciwstawiali się wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa. Członkowie Krucjaty, której nazwa pochodzi od łacińskiego słowa “crux” – krzyż, dobrowolnie podejmują dzieło abstynencji od wszelkich napojów alkoholowych, aby pomagać ludziom, którzy są uzależnieni. Abstynencja jest środkiem do osiągnięcia celu, jakim jest przywrócenie trzeźwości w Polsce i wychowanie dzieci i młodzieży w zdrowych obyczajach. Deklarację o przystąpieniu do Krucjaty podpisało do tej pory ponad 100 tys. osób. W większości jej członkami są oazowicze, ale też staje się coraz popularniejsza w innych kręgach. KWC rozwija swoją działalność także poza granicami kraju: w

Niemczech, na Słowacji, Białorusi, Litwie oraz w Stanach Zjednoczonych.

Główną patronką Krucjaty jest Niepokalana, Matka Kościoła oraz św. Maksymilian Maria Kolbe. Dlatego członkowie Krucjaty co roku pielgrzymują do Niepokalanowa, aby dziękować Bogu za otrzymane łaski i przez wstawiennictwo Niepokalanej prosić o pomoc dla wszystkich uzależnionych od nałogów, szczególnie od nałogu alkoholizmu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
9°C Piątek
rano
16°C Piątek
dzień
17°C Piątek
wieczór
15°C Sobota
noc
wiecej »