Flagę można zaliczyć w koszty

Wydatek na zakup flagi narodowej firma może zaliczyć w koszty uzyskania przychodów, jeżeli flaga ta będzie wykorzystywana do celów działalności gospodarczej - wskazał wiceminister finansów Maciej Grabowski w odpowiedzi na interpelację poselską.

Poseł Stanisław Szwed (PiS) zapytał w interpelacji wysłanej do ministra finansów, czy zdaniem fiskusa wydatki na zakup flagi narodowej firma może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. "Flaga to jeden z symboli państwowych, oficjalny znak symbolizujący suwerenność państwa, której święto (...) obchodzimy 2 maja. Flaga narodowa na dzień niepodległości to wyraz szczególnego szacunku dla tradycji i historii naszej ojczyzny" - napisał poseł.

Szwed zwrócił uwagę, że izby skarbowe w Warszawie i Poznaniu uznały w swoich interpretacjach podatkowych, że wydatek na flagę Polski nie ma związku z przychodami z działalności gospodarczej lub kosztami firmy i nie może być podatkowym kosztem. "Zadziwiające jest, że te same izby zakupy na dekorację bożonarodzeniową zinterpretowały jako koszt, ponieważ +wystrój świąteczny jest w obecnych warunkach rynkowych wymogiem stawianym przez klientów+" - podkreślił Szwed.

Wiceminister finansów Maciej Grabowski napisał w odpowiedzi na interpelację, że wydatki na zakup flagi "mogą stanowić dla podatnika koszt uzyskania przychodów, jeżeli flaga ta jest wykorzystywana dla celów działalności prowadzonej przez podatnika i nie służy osobistym celom pracowników (innych osób), albo bez uzasadnienia nie znajduje się poza siedzibą firmy".

Grabowski poinformował ponadto, że wystąpił do wskazanych przez posła izb skarbowych i Biura Krajowej Informacji Podatkowej o akta spraw dotyczących opisanych przez niego interpretacji podatkowych w celu ich zmiany.

Wiceminister wskazał, że zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), a także ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), kosztami uzyskania przychodów są - z pewnymi wyjątkami - koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Każdy wydatek, który nie jest wyłączony z kosztów podatkowych i spełnia te funkcje może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.

Grabowski dodał, że zgodnie z ustawami o CIT i PIT, kosztami podatkowymi nie są wydatki poniesione na zakup zużywających się stopniowo rzeczowych składników majątku podatnika, niezaliczanych do środków trwałych - w przypadku stwierdzenia, że składniki te nie są wykorzystywane do celów działalności prowadzonej przez podatnika, lecz służą osobistym celom pracowników i innych osób albo bez uzasadnienia znajdują się poza siedzibą firmy.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BUDŻET, MF, PRAWO, SEJM

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
7°C Czwartek
dzień
8°C Czwartek
wieczór
6°C Piątek
noc
3°C Piątek
rano
wiecej »