"Jako biskupi stajemy pod krzyżem wraz z ogarniętymi żałobą i zwątpieniem; w obliczu ofiar wzywamy do modlitwy i solidarności. Sprawcom zamachów w Ameryce nie wolno powoływać się na religię i wiarę. Nikt, kto dokonuje zagłady życia ludzkiego, kto te czyny osłania lub na nie zezwala, nie może się przyznawać do Boga. Dla przemocy i zagłady nie ma żadnego usprawiedliwienia , nie istnieje teologia ter
Oto cały tekst oświadczenia:
1. Świat okrył się głęboką żałobą po wydarzeniach z 11 września w USA. U progu nowego tysiąclecia okazało się, że zło jest stałym towarzyszem ludzkości. Mieszkańcy Europy w różnoraki sposób wyrażali swoje współczucie rodzinom ofiar oraz łączność ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki. O swej wielkiej solidarności z USA zapewniła Unia Europejska.
2. Jako biskupi stajemy pod krzyżem wraz z ogarniętymi żałobą i zwątpieniem; w obliczu ofiar wzywamy do modlitwy i solidarności. Sprawcom zamachów w Ameryce nie wolno powoływać się na religię i wiarę. Nikt, kto dokonuje zagłady życia ludzkiego, kto te czyny osłania lub na nie zezwala, nie może się przyznawać do Boga. Dla przemocy i zagłady nie ma żadnego usprawiedliwienia, nie istnieje teologia terroru ani w wierze chrześcijańskiej, ani w judaizmie ani też w wierze muzułmańskiej. Potępiamy te czyny.
3. Pogrążeni w głębokim bólu i wielkiej trosce zwracamy się - jako prezydium Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej - do wszystkich odpowiedzialnych członków Unii Europejskiej i jej państw członkowskich z gorącym apelem o sprawiedliwość, odpowiedzialność i nawrócenie.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.