Rozpoczynający się w niedzielę 7 października, 57. Tydzień Miłosierdzia będzie dla Caritas w Polsce okazją do pogłębienia motywacji pracowników i wolontariuszy.
Rozpoczynający się w niedzielę 7 października, 57. Tydzień Miłosierdzia będzie dla Caritas w Polsce okazją do pogłębienia motywacji pracowników i wolontariuszy – zapowiada Mariusz Kraszewski, koordynator ds. kontaktów z mediami. W wielu diecezjach w tym tygodniu zainaugurują swą działalność nowe placówki Caritas, a jej współpracownicy podejmą refleksję nt. wolontariatu. Specjalny list pasterski poświęcony temu zagadnieniu wydali wczoraj polscy biskupi.
W pracę Caritas w Polsce zaangażowało się już prawie 60 tysięcy wolontariuszy – informuje Kraszewski. Większość z nich współpracuje z Caritas na stałe – przez cały rok. Są to przede wszystkim członkowie parafialnych zespołów Caritas oraz osoby, które współpracują z poszczególnymi placówkami Caritas niosącymi pomoc potrzebującym. Ponadto ok. 1 tys. wolontariuszy wspiera działalność central diecezjalnych Caritas.
Podstawą pracy Caritas na terenie diecezji są parafialne zespoły Caritas. Ich członkowie – wolontariusze – działają w porozumieniu z proboszczami. – Jak pokazuje wieloletnie doświadczenie, parafialne zespoły Caritas niosą pomoc bardzo skuteczną. Ich atutem jest przede wszystkim doskonała orientacja w problemach wspólnoty lokalnej. Dzięki temu pomoc trafia do osób i rodzin rzeczywiście potrzebujących – podkreśla Kraszewski. Dodaje, że działalność parafialnych zespołów Caritas nie wymaga dużych nakładów finansowych. Do ich funkcjonowania nie potrzebne jest budowanie i rozwijanie administracji, dlatego wszystkie fundusze i inne środki pozyskane ze zbiórek na terenie parafii, trafiają bezpośrednio do potrzebujących.
Oprócz parafialnych zespołów Caritas istnieją jeszcze inne tego typu, środowiskowe organizacje. Dynamicznie rozwijają się szkolne koła Caritas, powstają akademickie a nawet kleryckie. Szkolne Koła Caritas, które funkcjonują na zasadzie wolontariatu, są organizacjami dziecięcymi i młodzieżowymi działającymi na terenie szkoły pod kierunkiem jej dyrektora. Ich zadaniem jest niesienie pomocy wszystkim osobom potrzebującym – bez względu na ich światopogląd, wyznanie czy narodowość. Angażują się więc w niesienie pomocy potrzebującym w ich najbliższym otoczeniu, pomagają m.in. osobom starszym i niepełnosprawnym (np. w robieniu zakupów i przy pracach domowych), rówieśnikom mającym problemy z nauką, dzieciom z domów dziecka (np. organizując dla nich występy artystyczne). Poza tym Szkolne Koła Caritas włączają się w akcje charytatywne takie, jak zbiórki darów, rozprowadzanie wigilijnych świec czy baranków wielkanocnych i in.
Oprócz Szkolnych Kół Caritas funkcjonują w Polsce – na podobnych zasadach – Akademickie Koła Caritas. Liczbę osób zaangażowanych w pracę Szkolnych i Akademickich Kół Caritas szacuje się na ponad 5 tys. studentów.
Wiele osób zostaje wolontariuszami przy okazji dużych, ogólnopolskich akcji organizowanych przez Caritas. Np. w przygotowanie i prowadzenie wakacyjnej akcji Caritas, polegającej na organizowaniu letniego wypoczynku dla dzieci z ubogich rodzin, rokrocznie angażuje się rzesza ponad 4,5 tys. wolontariuszy. Dzięki nim również w tym roku ok. 80 tys. ubogich dzieci mogło skorzystać z nieodpłatnego lub bardzo taniego, letniego wypoczynku. Również Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, w ramach którego rokrocznie Caritas rozprowadza specjalne wigilijne świece, aktywizuje duże grono wolontariuszy. Dzięki ich pracy w ubiegłym roku Caritas na terenie Polski rozprowadziła ponad 3.400.000 wigilijnych świec pozyskując w ten sposób ponad 13.000.000 zł. Pieniądze te są wykorzystywane na finansowanie pomocy realizowanej przez Caritas diecezjalne na rzecz dzieci ubogich, chorych, zagrożonych patologiami.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.