Białystok: XIX Dni Kultury Chrześcijańskiej

XIX Dni Kultury Chrześcijańskiej uroczyście zainaugurowane w sobotę 13 października w Białymstoku wypełnią w tym roku koncerty, finały konkursów poetyckiego, recytatorskiego i katechetycznego oraz wykłady o nauczaniu Prymasa Tysiąclecia. Po raz pierwszy jeden z dni będzie poświęcony prawosławiu.

XIX Dni Kultury Chrześcijańskiej uroczyście zainaugurowane w sobotę 13 października w Białymstoku wypełnią w tym roku koncerty, finały konkursów poetyckiego, recytatorskiego i katechetycznego oraz wykłady o nauczaniu Prymasa Tysiąclecia. Po raz pierwszy jeden z dni będzie poświęcony prawosławiu. Białostocka impreza dobrze wpisała się w cykl wydarzeń związanych z Dniem Papieskim, gdyż od wielu lat jej organizator – Klub Inteligencji Katolickiej, organizował ją w dokładnie w tym terminie również pod nazwą Dni Papieskich.

W niedzielę 14 października po Mszy św. w intencji Jana Pawła II zaplanowano koncert muzyki Jerzego Fryderyka Haendla w wykonaniu Katedralnego Chóru “Carmen” i Orkiestry Barokowej pod dyr. Bożeny Bojaryn-Przybyłej. Tego dnia zostanie też odprawiona Msza św. dziękczynna za życie i dzieło Franciszka Karpińskiego w 260. rocznicę urodzin poety, który długie lata tworzył w Białymstoku. Uroczystość wręczenia Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego odbędzie się 21 października.

VI Konkurs Poetycki Młodych z udziałem uczniów z zagranicy odbędzie się 17 października. Zakończy się również VII Konkurs Recytatorski twórczości Karola Wojtyły “Przekroczyć próg nadziei” oraz VII Konkurs Katechetyczny.

W programie Dni na szczególną uwagę zasługują także wykłady ukazujące znaczenie Prymasa Tysiąclecia dla Kościoła w Polsce. Prof. Antoni Mironowicz powie 18 października o “Kościele prawosławnym w okresie posługiwania Prymasa Tysiąclecia”, po wykładzie odbędzie się koncert Młodzieżowego Chóru Prawosławnego parafii katedralnej św. Mikołaja w Białymstoku.

XIX Dni Kultury Chrześcijańskiej w Białymstoku zakończą się 26 października koncertem “Stabat Mater” Rossiniego w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Białostockiej pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
4°C Wtorek
rano
7°C Wtorek
dzień
8°C Wtorek
wieczór
6°C Środa
noc
wiecej »