XIX Dni Kultury Chrześcijańskiej uroczyście zainaugurowane w sobotę 13 października w Białymstoku wypełnią w tym roku koncerty, finały konkursów poetyckiego, recytatorskiego i katechetycznego oraz wykłady o nauczaniu Prymasa Tysiąclecia. Po raz pierwszy jeden z dni będzie poświęcony prawosławiu.
XIX Dni Kultury Chrześcijańskiej uroczyście zainaugurowane w sobotę 13 października w Białymstoku wypełnią w tym roku koncerty, finały konkursów poetyckiego, recytatorskiego i katechetycznego oraz wykłady o nauczaniu Prymasa Tysiąclecia. Po raz pierwszy jeden z dni będzie poświęcony prawosławiu. Białostocka impreza dobrze wpisała się w cykl wydarzeń związanych z Dniem Papieskim, gdyż od wielu lat jej organizator – Klub Inteligencji Katolickiej, organizował ją w dokładnie w tym terminie również pod nazwą Dni Papieskich.
W niedzielę 14 października po Mszy św. w intencji Jana Pawła II zaplanowano koncert muzyki Jerzego Fryderyka Haendla w wykonaniu Katedralnego Chóru “Carmen” i Orkiestry Barokowej pod dyr. Bożeny Bojaryn-Przybyłej. Tego dnia zostanie też odprawiona Msza św. dziękczynna za życie i dzieło Franciszka Karpińskiego w 260. rocznicę urodzin poety, który długie lata tworzył w Białymstoku. Uroczystość wręczenia Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego odbędzie się 21 października.
VI Konkurs Poetycki Młodych z udziałem uczniów z zagranicy odbędzie się 17 października. Zakończy się również VII Konkurs Recytatorski twórczości Karola Wojtyły “Przekroczyć próg nadziei” oraz VII Konkurs Katechetyczny.
W programie Dni na szczególną uwagę zasługują także wykłady ukazujące znaczenie Prymasa Tysiąclecia dla Kościoła w Polsce. Prof. Antoni Mironowicz powie 18 października o “Kościele prawosławnym w okresie posługiwania Prymasa Tysiąclecia”, po wykładzie odbędzie się koncert Młodzieżowego Chóru Prawosławnego parafii katedralnej św. Mikołaja w Białymstoku.
XIX Dni Kultury Chrześcijańskiej w Białymstoku zakończą się 26 października koncertem “Stabat Mater” Rossiniego w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Białostockiej pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.